Kosmetyki, których działanie oparte jest na właściwościach składników pochodzenia roślinnego, pozwalają na dopasowanie codziennej pielęgnacji cery do jej rzeczywistych, indywidualnych potrzeb. Wśród stosowanych od wieków surowców ważne miejsce zajmują zioła. Przypisuje się im działanie intensywnie nawilżające, antyseptyczne, opóźniające postęp procesów starzenia oraz regulujące wydzielanie sebum. Zioła w zgodzie z naturą wspierają podstawowe i najważniejsze funkcje skóry – wszystko to dla zachowania jej jak najlepszej kondycji.
- Czy można regulować wydzielanie sebum?
- Sebum pod kontrolą dzięki naturalnym składnikom
- Ziołowe sposoby na promienną cerę
- Naturalny kompres uspokajający gruczoły
Niezmienna fizjologia skóry – czy można regulować wydzielanie sebum?
Z punktu widzenia fizjologii naturalne procesy wydzielania sebum z wewnętrznych gruczołów do mieszków włosowych i dalej na powierzchnię skóry pełnią ważną oraz bardzo potrzebną funkcję w organizmie. To dzięki nim wydzielina gruczołów łojowych tworzy warstwę ochronną tkanek skóry i włosów, zapewnia ich natłuszczenie, a także regulację gospodarki wodnej.
W tzw. strefie T w obrębie twarzy, czyli tam, gdzie nadmierne wydzielanie sebum prezentuje się najmniej estetycznie, występuje wiele dużych gruczołów. Ich aktywność zmienia się w zależności od etapu życia albo indywidualnych zmian hormonalnych, np. w specyficznych stanach fizjologicznych, takich jak druga połowa cyklu, ciąża czy menopauza.
Nawet w stanie całkowitego zdrowia, w wyniku kontaktu z zewnętrznymi czynnikami drażniącymi bądź też w sytuacjach zwiększonego stresu, wydzielanie sebum może się zwiększyć. Dlatego trzeba pamiętać, że odpowiednio dobrana pielęgnacja ma wpływ na stan skóry. Specyficznie właściwości naturalnych składników w kosmetykach pomagają zachować jej równowagę wewnątrztkankową i wspierają procesy regulacyjne.
Naturalne składniki w kosmetykach, czyli sebum pod kontrolą
Wielokierunkowe wsparcie funkcji skóry, będące celem domowych rytuałów kosmetycznych, powinno obejmować działania:
- bakteriostatyczne,
- ograniczające utlenianie cennych lipidów,
- łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia,
- keratolityczne,
- pochłaniania nadmiaru wydzielonego sebum (efekt estetycznego matowienia skóry).
Regularne stosowanie kosmetyków opartych na kompleksach ziołowych, takich jak np. krem nawilżająco-regulujący Lynia, ułatwia zapanowanie nad funkcjonowaniem płaszcza hydrolipidowego skóry, eliminację wolnych rodników oraz normalizację pracy gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie sebum. Dzięki substancjom aktywnym zawartym w ekstraktach z roślin utrzymanie oczyszczonej, promiennej skóry jest jeszcze łatwiejsze.
Kosmetyki ziołowe – najstarszy sposób na promienną cerę
Popularnie stosowany w kremach i maskach ekstrakt z liści brzozy wspomaga oczyszczanie porów, a ponadto wpływa na poprawę elastyczności struktur tkankowych. Innym surowcem, któremu przypisuje się korzystne właściwości seboregulujące, jest pokrzywa zwyczajna.
Roślina ta zawiera w sobie nie tylko kompleks niezbędnych witamin, lecz także chlorofil i karotenoidy działające przeciwzapalnie. Pokrzywa jest też bogata w nawilżające fitosterole i antyutleniacze pochodzące z flawonoidów. Stosowana w dobrych fitokosmetykach ma za zadanie łagodzić zmiany skórne, poprawić koloryt zmęczonej cery oraz zmniejszać nadmierne wydzielanie sebum.
Naturalne kompleksy ziołowe w lekkich kremach często wykorzystują również przeciwzapalne i ochronne działanie lipy. Cenione są też jej właściwości udrażniające. Inny ważny składnik fitokosmetyków bazujących na ziołach stanowi skrzyp polny. To on zapewnia skórze jednocześnie modulację aktywności gruczołowej, regeneracje nabłonka oraz optymalne nawilżenie. Tym samym skrzyp polny poprawia jej wygląd, napięcie i strukturę.
Zioła regulujące sebum, czyli naturalny kompres uspokajający gruczoły
Zapewnienie równowagi w działaniu gruczołów łojowych należy do podstawowych zadań układu hormonalnego. Jednak z wielu przyczyn może dojść do widocznych zaburzeń gospodarki oraz nadprodukcji sebum. W efekcie cera wygląda na zmęczoną, suchą i podrażnioną. Pojawiające się stany zapalne, wypryski czy efekt przetłuszczenia to problem, z którym warto radzić sobie w możliwie najmniej inwazyjny sposób. Ziołowe kosmetyki stanowią prosty i skuteczny sposób na dopasowaną do potrzeb skóry pielęgnację.
Wśród cennych składników dobrej jakości kremów znajdują się krwawnik, rozmaryn oraz szałwia lekarska. Pierwszy z nich wykazuje właściwości delikatnie złuszczające. Proces zachodzący bez mechanicznej ingerencji jest bezpieczniejszy, a dzięki temu bardziej pożądany dla różnych rodzajów cery. To zioło dodatkowo łagodzi stany zapalne, odblokowuje ujścia gruczołów oraz działa ściągająco.
Rozmaryn odpowiada za eliminację drobnoustrojów i stanowi środek tonizujący. Szałwia to z kolei naturalne narzędzie do walki z wolnymi rodnikami, a także skutkami ich negatywnego działania – wypryskami i trądzikiem. Bioaktywne składniki zawarte we wszystkich tych ziołach oraz ich ekstraktach wykazują wielokierunkowe działanie ochronne. Jednocześnie w łagodny i – co najważniejsze – kontrolowany sposób tonizują wymagającą skórę twarzy, pozostając w zgodzie z jej naturalnymi potrzebami.