Kosmetyki naturalne, bazujące na wyselekcjonowanych składnikach pochodzących ze specjalnie prowadzonych upraw. To jedno z największych bogactw, jakie można znaleźć na drogeryjnych półkach. Obok substancji aktywnych o dobrze przebadanym wpływie na skórę oraz włosy stanowią kopalnię rozwiązań popularnych i mniej powszechnych problemów. A często stanowią także ich doskonałą, łagodniejszą alternatywę. Nierzadko w składach produktów można natknąć się na wiele substancji pochodzenia roślinnego, w tym również zbóż, takich jak niepozorny owies. Czym więc wyróżnia się ten zwykły-niezwykły składnik w kosmetyce? Kto będzie czerpał największe korzyści ze stosowania go?
- Mleczko owsiane- bogactwo witamin i minerałów
- Właściwości mleczka owsianego
- Jak działa na włosy?
- Przy jakiej cerze sprawdzi się najlepiej?
- Dlaczego warto stosować mleczko owsiane?
Formuła mleka owsianego – jaką ma konsystencję i co zawiera?
Owies w kosmetyce najczęściej można spotkać w postaci mleczka owsianego. To ekstrakt w formie emulsji pozyskanej z nasion tego zboża o niezwykle przyjemnej konsystencji. W składzie zawiera on całą gamę makro- i mikroskładników odżywczych – są zatem lipidy, proteiny, a także węglowodany, natomiast obok nich szeroka paleta witamin czy minerałów. Jak wynika z badań, bielmo owsa ma w swoim składzie największą procentową zawartość kwasów tłuszczowych (ok. 6-8%), co wpływa w znacznym stopniu na delikatność oraz gładkość jego formuły.
Jakie tłuszcze występują w mleczku owsianym? Można wyróżnić wśród nich kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, linolenowy, stearynowy oraz mirystynowy. W kategorii białek znajdują się tam proteiny takie jak globulina, prolamina, glutelina i miozyna, a ponadto tak zwane wolne aminokwasy. Warto wymienić również łagodne enzymy, które znacznie wpływają na właściwości tego składniku. W owsie znajdują się rozmaite minerały, między innymi potas, wapń, żelazo, fosfor, siarka, krzem, miedź, jod czy kobalt, a także witaminy z grupy B, nieco witaminy K, E oraz D. Jest to zatem substancja o imponującej zawartości dobroczynnych elementów.
Właściwości owsa – w jaki sposób oddziałuje on na skórę?
Wykorzystywany w kosmetyce owies cechuje się szerokim spektrum pozytywnych właściwości. Odpowiednio stosowany w rutynie pielęgnacyjnej przyniesie naprawdę spektakularne efekty. Obfity w proteiny i węglowodany, wykazuje on silną aktywność kondycjonującą, która jest bardzo pożądana nie tylko w przypadku pielęgnacji skóry, lecz także dbania o włosy. Pozwala to na tworzenie łagodnego filmu na powierzchni struktur, mającego funkcję na równi ochronną, co wygładzającą.
Płynna substancja zwana mleczkiem owsianym to doskonały nawilżacz, zwany także humektantem. Zawiera niezwykle cenny beta-glukan, bardzo zbliżony właściwościami do kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody wewnątrz skóry, a tym samym kompleksowo poprawia jej nawilżenie. Oddziałuje także na ogólną kondycję naskórka, w znacznym stopniu przyczyniając się do polepszenia jego jędrności, elastyczności oraz gładkości. Mocno wpływa także na redukcję podrażnień, na przykład wywołanych przez stosowanie silnych, alergizujących detergentów.
Mleczko owsiane w pielęgnacji włosów – co daje ten składnik?
Owies można znaleźć nie tylko w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała, lecz także w tych stosowanych na włosy. Wspomniane właściwości kondycjonujące odpowiadają za nadanie kosmykom imponującej tafli połysku, gładkości, redukcję aktywności elektrostatycznej (na przykład w kontakcie z włóknami czapki czy kaptura), czy też ułatwienie rozczesywania. Zawarte w składzie proteiny wspomagają regenerację, chroniąc przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Poprawiają też elastyczność oraz obniżają ryzyko łamania się włosa.
Do jakiej cery sprawdzą się kosmetyki na bazie owsa? Wskazania do zastosowania
Mleko owsiane jest dobrym wyborem w przypadku większości rodzajów cer. Szczególne korzyści będą z niego czerpać te o wrażliwe i skłonne do podrażnień – choć należy mieć też na uwadze, że jak każda substancja również owies może wykazywać działanie alergizujące, zatem przed kompleksowym użyciem nie zaszkodzi zastosować preparatu punktowo. Warto wybrać go w przypadku cery dojrzałej, poszarzałej, zmęczonej, a także młodej i potrzebującej nawilżenia. To substancja, która doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej w różnych fazach.
Korzyści z wyboru mleczka owsianego – dlaczego warto je stosować?
Kondycjonowanie, regeneracja, wspomaganie eliminowania pozostałości martwych komórek, a ponadto intensywne działanie naprawcze to tylko kilka zalet wyboru mleczka owsianego w kosmetyce. Dodatkowo wspomaga ono system naczyniowy oraz pomaga zaopatrywać komórki w tlen. Usprawnia syntezę kolagenu i elastyny, co wpływa na wizualne odmłodzenie skóry. Ma funkcję przeciwzapalną, nawilżającą, a poprzez poprawę elastyczności, bądź jędrności można określić je mianem naturalnego liftingu.
Dodatek mleczka owsianego do produktów kosmetycznych może być naprawdę korzystny. Oprócz kremów i balsamów do ciała, można go znaleźć w szamponach, odżywkach do włosów, a także w specjalistycznych produktach stosowanych po goleniu czy opalaniu. Warto zwrócić uwagę na obecność owsa w wybieranych kosmetykach.