Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Blizny potrądzikowe – rodzaje i pielęgnacja

Trądzik to przewlekła choroba dermatologiczna dotykająca dużą część populacji. Charakteryzuje się typowymi zmianami skórnymi w postaci zaskórników, przebarwień, grudek podskórnych oraz torbieli ropnych, które pojawiają się nie tylko na twarzy, lecz także na dekolcie, szyi oraz na plecach. 

Choć najczęściej łączy się ją z wiekiem młodzieńczym, zdaniem specjalistów od dermatologii może dotykać osoby na każdym etapie dojrzałości. Występowanie tego schorzenia jest powiązane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które generują nadmierne ilości sebum. Substancja ta łączy się z zanieczyszczeniami, co powoduje występowanie wyprysków. Istotne jest także podłoże hormonalne, a zatem jeśli choroba się pojawi, warto podjąć kompleksowe leczenie pod okiem lekarza.

Trądzik często powoduje powstawanie nieestetycznych blizn, które odznaczają się na skórze. Współczesna kosmetologia zna jednak rozwiązanie tego problemu – można sobie z nim radzić także w warunkach domowych, starannie dobierając substancje aktywne w kosmetykach. Jak skutecznie radzić sobie z bliznami potrądzikowymi? Jakie składniki mogą się sprawdzić i co warto wprowadzić do pielęgnacji?

Typy blizn potrądzikowych – czym się charakteryzują?

Spośród blizn potrądzikowych wyróżnia się trzy charakterystyczne typy:

  • blizny przebarwieniowe mają jasnobrązowy lub różowy odcień i wyglądają jak plamy pigmentacyjne na skórze. Są stosunkowo najłatwiejsze do zredukowania ze względu na zachowanie ciągłości naskórka, w praktyce jednak można spotkać się z różnym stopniem ich intensywności,
  • blizny przerostowe – pojawiają się w postaci zgrubień naskórnych przypominających twarde guzki, 
  • blizny zanikowe cechuje z kolei wyraźny ubytek naskórka – wizualnie dają efekt pofałdowanej skóry lub typowych wgnieceń o różnych rozmiarach.
blizny-potradzikowe.jpg

Retinol w pielęgnacji cery trądzikowej – jakie daje efekty?

Produkty z retinolem to kosmetyki o niezwykle silnym działaniu, które należy wprowadzać do pielęgnacji z zachowaniem ostrożności oraz uwagi. Ta postać witaminy A wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe, stymulując procesy złuszczania martwego naskórka, pobudzając jego regenerację. Wspomaga rozjaśnianie skóry, w widoczny sposób ją wygładzając. 

Kosmetyki z kwasami – na jakie warto zwrócić uwagę?

Kwasy kosmetyczne są niezwykle cennymi substancjami o wielorakim zastosowaniu. Wykazują przede wszystkim działanie przyspieszające złuszczanie naskórka, a co za tym idzie – stymulują jego odnowę. Szczególnie wart uwagi jest kwas glikolowy, który można wprowadzić do pielęgnacji na przykład w postaci toniku żelowego Lynia. Pomaga spłycać zmarszczki oraz radzić sobie z problemami związanymi z trądzikiem zarówno w postaci świeżych ran, jak i blizn potrądzikowych. Co więcej, dzięki konsystencji, a także składnikom nawilżającym, tonizuje oraz poprawia ogólny stan skóry.

Peeling AHA to mocny produkt o skoncentrowanym działaniu. Zaleca się wprowadzać go do pielęgnacji po oswojeniu skóry z delikatniejszymi kwasami. Powoduje silne złuszczenie naskórka, wyrównanie kolorytu i wspomaga przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Zawiera między innymi kwas migdałowy oraz glikolowy.

Serum z kwasem migdałowym działa nieco łagodniej, jednak i w jego przypadku zaleca się zachowanie ścisłego harmonogramu nakładania – po miesiącu regularnego stosowania należy zrobić dwutygodniową przerwę. Kosmetyk rozjaśnia oraz rozświetla skórę, pomagając redukować blizny potrądzikowe.

Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – właściwości i zalety stosowania

Centella asiatica, czyli wąkrota azjatycka to naturalny ekstrakt roślinny o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz usprawniającym metabolizm fibroblastów. Wnikając w głąb skóry, stymuluje syntezę włókien kolagenowych oraz kwasu hialuronowego, a więc w naturalny sposób wspomaga odbudowę i nawodnienie skóry. To szczególnie cenny wybór w przypadku ubytków skóry. Krem regenerujący Lynia, który zawiera tę substancję, będzie doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji z silnymi składnikami aktywnymi. Uspokaja skórę, łagodzi podrażnienia, a za sprawą olejków zapewnia długotrwały efekt odżywienia oraz ukojenia. Z kolei delikatny tonik żelowy z wąkrotą azjatycką działa nawilżająco, a także przeciwzapalnie.

Azeloglicyna – czym jest i jakie efekty zapewnia?

Kolejnym składnikiem, który warto uwzględnić w pielęgnacji cery trądzikowej, chcąc zredukować blizny, jest azeloglicyna. Wykazuje działanie antybakteryjne, reguluje produkcję sebum i zmniejsza ilość bakterii wewnątrz mieszków włosowych. Jest używana do leczenia problemów z pigmentacją skóry, znakomicie więc sprawdzi się też w przypadku zmian potrądzikowych. Krem Anti-Acne Lynia nie tylko wspomaga proces regeneracyjny naskórka, lecz także zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Problem blizn potrądzikowych, choć niebagatelny, nie musi spędzać snu z powiek. Właściwy dobór substancji aktywnych oraz regularne zabiegi pielęgnacyjne – także domowe – potrafią przynieść naprawdę spektakularne efekty i zapobiec zaostrzeniom choroby.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe