Składniki aktywne zawarte w produktach do pielęgnacji skóry mają duży wpływ na jej wygląd. Dobierając właściwe produkty, możemy znacznie poprawić stan skóry, jej napięcie i owal. Do znanych i niezwykle efektywnych substancji zaliczamy peptydy.
Charakterystyka peptydów
Peptydy są organicznymi związkami chemicznymi- krótkołańcuchowymi białkami, zbudowanymi z niewielkiej ilości aminokwasów (maksymalnie stu). Połączone wiązaniem peptydowym, łączą ze sobą od 20 do 100 aminokwasów. Są podstawowym budulcem organizmu. Nazywane są również amidami lub krótkołańcuchowymi białkami.
Peptydy są mniejsze od białek- zawierają mniej aminokwasów. Przez to są małymi cząsteczkami, dużo mniejszymi od białek. Ze względu na niewielką wielkość mają zdolność przenikania, wgłąb skóry. Dzięki możliwości głębokiej penetracji są niezwykle efektywne w pielęgnacji skóry.
Zalety peptydów
Peptydy posiadają wiele właściwości. Świetnie nadają się do każdego typu skóry, a w szczególności- dojrzałej.
Właściwości peptydów:
- stymulują produkcję kolagenu,
- posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody wewnątrz skóry,
- stymulują procesy odbudowy i regeneracji skóry,
- poprawiają nawilżenie i odżywienie skóry,
- poprawiają owal twarzy,
- rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt
- zwiększają napięcie skóry, działają liftingująco,
- rozluźniają mięśnie,
- pomagają w redukcji pierwszych zmarszczek,
- stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Rodzaje peptydów i ich działanie
Neuropeptydy
Nazywane bezinwazyjnym botoksem, neuropeptydy, to drogocenny składnik, który możesz wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Neuropeptydy hamują skurcze fibroblastów- To sprawia, że komórki pracują mniej intensywnie, a zmarszczki są mniej widoczne.Dzięki neuropeptydom zmarszczki mimiczne stają się mniejsze lub zlikwidowane.
Na szczególną uwagę zasługuje neuropeptyd o nazwie Syn®-Ake. Ten syntetyczny peptyd zbudowany jest z trzech aminokwasów o budowie zbliżonej do składnika jadu żmii Tropidolaemus Wagleri. Jest odwracalnym antagonistą mięśniowych receptorów nikotynowych dla acetylocholiny. Po przyłączeniu się do receptora blokuje napływ jonów sodowych do komórki, uniemożliwiając jej skurcz mięśnia. Efektem stosowania tej substancji jest wygładzenie zmarszczek mimicznych.
Peptydy sygnałowe
Główną funkcją peptydów sygnałowych jest stymulacja syntezy kolagenu i elastyny w skórze. Przez zwiększoną syntezę kolagenu, procesy starzenia skóry zostają opóźnione. Sprawia to, że zmarszczki stają się wygładzone. W efekcie- skóra jest bardziej sprężysta i jędrna. Stymulując produkcję kolagenu, uelastyczniają skórę. Peptydy sygnałowe to pielęgnacyjny niezbędnik, który silnie oddziałuje na kolagen i elastynę.
Peptydy transportujące
Główną funkcją peptydów transportujących jest pomoc w przenikaniu substancji aktywnych, wgłąb skóry. Zaliczane do tej grupy, bardzo cenne ze względu na właściwości, peptydy miedziowe, pomagają w procesie gojenia się skóry, zwalczają wolne rodniki, łagodzą stany zapalne. Dodatkowo stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Poprzez pomoc w transportowaniu substancji aktywnych wgłąb skóry, są świetnym dopełnieniem kosmetyków. Ponadto pomagają w procesie gojenia się skóry, zwalczają wolne rodniki, łagodzą stany zapalne.
Peptydy w pielęgnacji skóry
Peptydy są częstym składnikiem kremów do twarzy. Znajdziesz je również w takich produktach jak serum lub tonik. Warto dobrać peptydy do potrzeb skóry, tak, aby otrzymać pożądane efekty. Szczególnie polecamy neuropeptydy, które działają jak bezinwazyjny botoks, są więc świetną alternatywą dla zabiegów medycyny estetycznej. Peptydy działają również na zwiększenie syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Te wszystkie funkcje sprawiają, że są częstym składnikiem kremów do pielęgnacji skóry dojrzałej. Warto włączyć je do pielęgnacji już wcześniej, przed wystąpieniem oznak starzenia. To sprawi, że produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego zostanie pobudzona.