Ten tekst przeczytasz w 14 min.

Skóra trądzikowa – bez tajemnic!

Co sprawia, że cera jest klasyfikowana jako skóra trądzikowa? Ostatnia dekada intensywnych obserwacji i badań doprowadziła świat beauty do konkretnego wniosku: trądzik stał się chorobą cywilizacyjną. Dotychczas najczęściej kojarzony był on z problemem osób w okresie dojrzewania. Zwykle miejscem jego występowania jest strefa T, towarzyszy mu łojotok, a leczenie polega na delikatnej pielęgnacji, czasami również wdrażaniu antybiotyków lub ukierunkowanego leczenia dermatologicznego. Za ich sprawą mija bezpowrotnie, czasami pozostawiając blizny. Nie jest to jednak jedyna odmiana trądziku.

skora-tradzikowa.jpg

Trądzik dorosłych – czym się charakteryzuje?

Aktualnie coraz bardziej powszechnie obserwuje się tak zwane zjawisko acne tarda, czyli trądziku wieku dorosłego. Jego występowanie jest powiązane między innymi z gospodarką hormonalną, dietą bogatą w cukry proste, zanieczyszczeniem środowiska. A także wysokim poziomem stresu. Jak wygląda acne tarda? Zazwyczaj przyjmuje postać bolesnych stanów zapalnych umiejscowionych po bokach twarzy, długo gojących się i pozostawiających po sobie głębokie blizny. Dodatkowo cerę osób, które dotyka ta przypadłość, charakteryzują zanieczyszczone pory, a niejednokrotnie też podwyższona wrażliwość, dotkliwe odwodnienie oraz suchość naskórka.

Warta uwagi jest także odmiana o podłożu naczyniowym. Do wyżej wymienionych wyzwań dołączają kruche naczynia krwionośne o wysokiej reaktywności. Taka kombinacja dodatkowo utrudnia domową pielęgnację oraz leczenie pod okiem specjalisty. Również dlatego warto zadbać o dobór odpowiednich preparatów kosmetycznych, które jak najlepiej poradzą sobie z postawionymi zadaniami.

Opracowanie skupia się na łagodnej postaci acne tarda. Można poznać odpowiedź na pytanie, jaka pielęgnacja przy trądziku sprawdzi się najlepiej i dopasować domowe rytuały do swoich potrzeb. Ze względu na obszerność zagadnienia, zalecamy zajrzeć również do innych materiałów Lynia i wykorzystać zawarte tam wskazówki. Łącząc je z poniższymi zaleceniami w wypadku:

Łagodny trądzik młodzieńczy – jak dbać o skórę?

Jakie kosmetyki wybrać w przypadku młodzieńczej cery z trądzikiem? Kluczem jest dokładny demakijaż, delikatne oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Idealnie w tej roli sprawdzą się:

  • przeciwzapalna mgiełka na bazie hydrolatu różanego lub ze śluzem ślimaka,
  • lekki produkt nawilżający i żelowy krem z filtrem,
  • peeling enzymatyczny i maska z kwasem salicylowym 2% do stosowania 1-2 razy w tygodniu.

Trądzik wieku dojrzałego – czego szukać w pielęgnacji?

Wyzwaniem jest konieczność połączenia prostej, łagodnej bazy ze skutecznymi składnikami. Jakie jest zadanie substancji aktywnych?Warto wskazać między innymi przeciwdziałanie zaskórnikom, zwężanie porów, kojenie cery, przyspieszanie gojenia stanów zapalnych, wzmacnianie naczynek, a także rozjaśnianie przebarwień. Dodatkowym aspektem jest, istotna szczególnie w przypadku cery dojrzałej, prewencja przeciwstarzeniowa.

Acne tarda – składniki pomocne w pielęgnacji

Surowce kosmetyczne, które znajdują się w poszczególnych produktach, mogą mieć zbawienny wpływ na stan cery. Jakie substancje aktywne najlepiej sprawdzą się w przypadku acne tarda?

Każda z powyższych substancji pełni określone zadanie w preparatach. Warto zwracać uwagę na produkty zawierające ich dodatek w składzie.

Schemat pielęgnacyjny cery trądzikowej – jak go ułożyć?

Domowa rutyna kosmetycznama duże znaczenie. Dzięki ustaleniu konkretnego planu łatwiej jest obserwować wpływ substancji na stan cery, ewentualne zmiany oraz poprawę. Jak ułożyć plan pielęgnacji twarzy? Jakich produktów kolejno używać?

Poranek:

  • pianka myjąca,
  • mgiełka lub tonik nawilżający,
  • booster z antyoksydantami, peptydami i komórkami macierzystymi, zamiennie z boosterem z niacynamidem,
  • krem z filtrem,
  • krem pod oczy.

Wieczór:

  • olejek do demakijażu,
  • pianka myjąca,
  • tonik żelowy (opcjonalnie, w dni bez toniku kwasowego).

Warstwy aktywne:

  • tonik żelowy z antyoksydantami, przeciwzapalny, w rotacji z produktem z kwasem azelainowym lub azeloglicyną (w postaci kremu 7% lub toniku żelowego) + w wersji rozszerzonej z retinolem i jego pochodnymi,
  • krem z peptydami,
  • krem pod oczy,
  • raz w tygodniu: delikatny peeling enzymatyczny lub 3-minutowy zabieg z kwasem migdałowym 20% (na partie bez aktywnych, zaognionych stanów zapalnych),
  • raz/dwa razy w tygodniu: nawilżająca lub kojąca maseczka oraz maska z kwasem salicylowym 2%, na przestrzenie z rozszerzonymi porami i zaskórnikami.
pianka-olejek-hydrofilowy-skora-tradzikowa.jpg

Skóra trądzikowa- jakie kosmetyki Lynia wybrać?

Elementy bazowe to delikatny kosmetyk do demakijażu, do użytku wieczorem – lekki olejek hydrofilowy . Oraz subtelna, nawilżająca pianka myjąca z naturalną betainą i wodą różaną. Oczyszczający produkt można stosować jako drugi etap wieczornego oczyszczania, ale też rano, gdy skóra po nocy pokryta jest warstwą sebum. Jeżeli jednak po przebudzeniu cera ma suchą powierzchnię, można pominąć ten krok i spryskać twarz wodą oraz osuszyć ręcznikiem.

W roli podstawowych toników rekomendowany jest tonik żelowy, nawilżający z mocznikiem, NMF oraz prawoślazem. Można go wklepywać bezpośrednio palcami, a waciki są całkowicie zbędne. Opcję, która nie wymaga kontaktu dłoni z cerą, stanowi mineralizująca mgiełka ze śluzem ślimaka, z dodatkiem przyspieszającej gojenie zmian mucyny.

Konsystencją szczególnie przyjemną do stosowania rano w zestawie z kremem z filtrem jest booster Lynia. Można wybrać wersję Multi Brightening Face Booster z antyoksydantami, które mają wpływ rozjaśniający i zwalczający depigmentację, lub Booster z niacynamidem, który redukuje zaskórniki oraz produkcję sebum. W zależności od stopnia wrażliwości i poziomu przetłuszczania cery do wyboru jest opcja z 5% lub 10% zawartością składnika.

booster-z-niacynamidem-5.jpg
multi-brightening-face-booster.jpg
lynia-tonik-zelowy-skora-tradzikowa.jpg
tonik-zelowy-z-zcentella-asiatica.jpg

Składniki aktywne możemy przemycić w pielęgnacji również w postaci toników.

Dobrym wyborem jest tonik żelowy z azeloglicyną (2%) dla cery trądzikowej lub tonik żelowy anti-aging z ekstraktem z Centella Asiatica, czyli wąkrotą azjatycką. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające.

Przy złożonej, wielokierunkowej pielęgnacji rekomenduje się rozpoczęcie od wdrożenia azeloglicyny. Gdy pojawi się potrzeba rozbudowania i wzmocnienia sekcji aktywnej w codziennej rutynie, można ją zamienić na kwas azelainowy w postaci kremu 7%. Docelowo warto wprowadzić również pochodne witaminy A. Szczególnie łagodną, uwodornioną jej postać, zawartą w eliksirze z retinolem (0,3%) oraz olejkiem ze skórki pomarańczy. Dostarczy on maksimum efektu przy minimalnym ryzyku podrażnień.

krem-z-kwasem-azelainowym-7-skora-tradzikowa.jpg
eliksir-z-retinolem.jpg

Cienka i wymagająca okolica wokół oka mimowolnie poddawana jest działaniu substancji aktywnych. Które naturalnie migrują do tej strefy z innych partii twarzy. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie, a z pomocą przychodzi Multi Hydration Eye Cream. Czyli krem pod oczy z dużą zawartością kwasu hialuronowego. Jako podstawowy kosmetyk do wieczornej pielęgnacji sugerowany jest też krem z linii Renew Rose. O nieobciążającej, lecz bogatej w komórki macierzyste oraz peptydy konsystencji.

Do złuszczania martwego naskórka przyda się peeling z kwasem migdałowym 20% P U R E o wyjątkowo prostym, minimalistycznym składzie. Co ogranicza potencjał podrażniający. Jego moc jest regulowana poprzez zakres czasu wykonywania zabiegu: może on wahać się od 3 do 10 minut. Łagodniejszą alternatywę stanowią enzymy owocowe, jakie zawiera peeling enzymatyczny – ananas i papaja.

maska-z-kwasem-salicylowym-skora-tradzikowa.jpg

Rozszerzając podstawową pielęgnację warto sięgnąć po takie produkty jak ujędrniająco-rozjaśniająca maska algowa peel-off z ekstraktami z marchwi, poziomki, opuncji figowej oraz dodatkiem beta-karotenu (produkt do samodzielnego rozmieszania). Sprawdzi się także maska z kwasem salicylowym 2% o kremowej, kojącej bazie, nakierowana precyzyjnie na korygowanie wyglądu porów.

Cera trądzikowa – co jeszcze można zrobić?

W wypadku skóry borykającej się z różnymi formami trądziku kluczowe jest zaakceptowanie faktu, że osiągniecie spektakularnych efektów być może nie należy do zadań najprostszych, lecz jak najbardziej możliwych. Skuteczne będzie wprowadzenie do pielęgnacji składników aktywnych oraz w razie potrzeby wsparcie farmakologiczne bądź kosmetologiczne.

Spore wyzwanie stanowi utrzymanie efektów, szczególnie w obliczu prawdopodobieństwa nawrotów objawów. Najważniejsza jest regularność zabiegów oraz świadomość, jaki wpływ na stan cery mają także działania inne niż kosmetyczne. Przy długotrwałych, przewlekłych wyzwaniach związanych z acne rekomenduje się także kontrolę gospodarki hormonalnej. Zatem prócz wizyty u dermatologa warto udać się również po konsultacje do endokrynologa, ginekologa, a czasami też dietetyka. Przetworzona żywność bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone to jedne z elementów, których wykluczenie zalecane jest w diecie mającej wspomóc zmagania z problematyczną skórą.

W przypadku intensywnego łojotoku można pomyśleć o wykorzystaniu adaptogenów (wierzbownica lub palma sabalowa), pod okiem specjalisty. Przy szczególnie uciążliwych zaskórnikach warto skorzystać z doraźnej pomocy kosmetologa i precyzyjnego oczyszczania manualnego, połączonego z kawitacją. Dobrym nawykiem jest też pilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, ponieważ niedoborowa podaż płynów negatywnie wpływa na gromadzące się w porach sebum.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe