/
Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Ceramidy w pielęgnacji skóry

Ceramidy.jpg

W kosmetyce wyróżniamy wiele substancji aktywnych, spełniających funkcje ochronne. Należą do nich ceramidy, które naturalnie występują w skórze. Włączenie ich do codziennej pielęgnacji poprawia barierę naskórkową, zwiększa nawilżenie i odżywienie cery.

Ceramidy- charakterystyka

To niewątpliwie jeden z lepszych składników, który możesz wprowadzić do swojej pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ są grupą organicznych związków chemicznych, zaliczane są do sfingolipidów. To lipidy, które naturalnie występują w naskórku. Są spoiwem, które  wypełnia przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Pełnią funkcję ochronną, zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Zmniejszenie ich poziomu w naskórku skutkuje przesuszeniem skóry. To cudowny składnik, będący częścią naskórka, który możemy włączyć do pielęgnacji skóry. Skóra samodzielnie wytwarza ceramidy. Produkuje je  w naskórku i magazynuje w warstwie rogowej.

Pomimo tego, że skóra naturalnie je produkuje, ich poziom może się zmniejszać przez takie czynniki jak:

  • detergenty stosowane do mycia twarzy,
  • czynniki środowiskowe (smog, promieniowanie UV).

Zmniejszenie poziomu ceramidów sprawia, że skóra nie jest uszczelniona, co zwiększa TEWL (przeznaskórkową utratę wody).

Działanie ceramidów

Ceramidy mają szerokie zastosowanie. Ich główne działanie opiera się na:

  • uszczelnieniu naskórka,
  • zwiększeniu nawilżenia,
  • zmniejszajeniu przeznaskórkowej utratę wody.

To wszystko wpływa na zwiększenie napięcia skóry, odżywienie oraz przyspieszenie procesów regeneracji. To nawilżający niezbędnik, szczególnie dla suchej i odwodnionej skóry z uszkodzoną barierą naskórkową.

Ceramidy- dla kogo?

Znajdą zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej. Polecane są do pielęgnacji każdego typu skóry, ze względu na niezwykle dobroczynne działanie. Te lipidy ochraniają oraz nawadniają naszą skórę. Skutkuje to polepszeniem ogólnego stanu cery, poprawie napięcia i elastyczności. Stosując ceramidy w pielęgnacji, poczujesz, jak Twoja twarz staje się nawilżona i zadbana. Warto wybrać krem nawilżający wzbogacony o nie, i stosować go na stałe w pielęgnacyjnej rutynie. Ze względu na działanie uszczelniające, są doskonałym wyborem dla każdego. Będące spoiwem międzykomórkowym, niezbędnym składnikiem występującym pomiędzy komórkami naskórka, powinny stanowić podstawę pielęgnacji każdego typu skóry.

Ceramidy powinny być niezbędnikiem w pielęgnacji skóry:

  • suchej,
  • odwodnionej,
  • atopowej,
  • wrażliwej,
  • dojrzałej.

Rodzaje ceramidów

Ceramidy składają się z substancji zwanej sfingozyną. Sfingozyna to łańcuch atomów węgla z dołączonym do niego aminokwasem. Ma różne formy, które wiążą się z innymi kwasami tłuszczowymi, tworząc ceramidy.

W warstwie rogowej naskórka wyróżniamy następujące ceramidy: 1, 2, 3, 4, 5, 6I oraz 6II.

Jeśli szukasz produktu do pielęgnacji suchej, podrażnionej skóry, wybierz kosmetyk, który zawiera ceramidy 1, 3 lub 6-II. Każdy z nich znajdzie zastosowanie w pielęgnacji skóry, choć te są najczęściej stosowane w kosmetyce.

Ceramidy w kosmetykach

Znajdują zastosowanie w wielu rodzajach kosmetyków, szczególnie kremach do twarzy o działaniu nawilżającym. Dzięki wyjątkowej funkcji, którą spełniają, są częstym składnikiem kosmetyków do cery suchej. Warto jednak pamiętać, że będą idealnym wyborem dla każdego typu cery. Dlatego warto oprzeć pielęgnację na ceramidowym kremie nawilżającym. Pozwoli to uszczelnić naskórek, co sprawi, że inne substancje aktywne będą mogły działać lepiej. Zabezpieczona, chroniona skóra naturalnie utrzymuje odpowiedni poziom wody.

Ceramidy zadziałają wspomagająco przy kuracji retinolem i kwasami. Szczególnie wtedy warto zadbać o odpowiedni poziom w naskórku.

Twój pielęgnacyjny niezbędnik

Ceramidy mogą przynieść Twojej skórze wiele korzyści, w związku z tym warto włączyć je do codziennej pielęgnacji. Będące spoiwem międzykomórkowym, sprawią, że Twoja twarz będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe