Zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte to problem wielu kobiet oraz mężczyzn. Walka z nimi bywa frustrująca, jednak można ją wygrać przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji skóry. Niestety, czasem pomimo stosowania dopasowanych, delikatnych kosmetyków wciąż występują nieestetyczne wypryski. Dlaczego tak się dzieje? Jak odróżnić zaskórniki zamknięte od otwartych? Czy można skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze? Ten artykuł pomaga zrozumieć problem, a także odpowiada na najważniejsze pytania związane z tematem.
- Oczyszczanie porów
- Jakie substancje sprawdzą się w walce z zaskórnikami
- Zabiegi kosmetyczne, które warto wykonać w przypadku występowania zaskórników
Oczyszczanie porów — czy to skomplikowane?
Próbując znaleźć najlepszy sposób na oczyszczanie porów, wiele osób zastanawia się, gdzie leży przyczyna tego problemu. Opisywane zaskórniki pojawiają się wskutek zablokowania gruczołów łojowych przez sebum, a także stale złuszczający się naskórek na twarzy. Zatkane pory gromadzą zanieczyszczenia, a powietrze docierające do twarzy dodatkowo przyciemnia zalegające sebum. To właśnie w ten sposób powstają nieestetyczne zaskórniki na nosie, czole, a nawet plecach.
Choć proces ten zwykle przebiega w podobny sposób, nie w każdym przypadku występują wypryski. Zatem — jak to możliwe, że pomimo tej samej pielęgnacji u jednej osoby zmiany się pojawiają, natomiast u drugiej nie ma po nich śladu? Zdarza się, iż źródło problemu leży w zaburzeniach hormonalnych, niewłaściwej diecie bądź uwarunkowaniach genetycznych.
Terapię prowadzącą do usunięcia zaskórników w każdym z tych przypadków warto wesprzeć odpowiednimi zabiegami oczyszczającymi
W większości przypadków nie są one skomplikowane, dlatego można przeprowadzić je samodzielnie, w zaciszu domowym. Dobrze jest sięgać po delikatne kosmetyki, których naturalne składniki dokładnie usuwają zanieczyszczenia. Jednym z nich jest tonik żelowy z kwasami AHA i BHA od Lynia sprawdzający się w codziennej pielęgnacji skóry problematycznej. Zawiera kwas salicylowy 0,5%, kwas mlekowy 2% i cytrynowy 1%, w związku z czym delikatnie złuszcza martwy naskórek, a także niweluje przebarwienia.
Na jakie substancje warto postawić, gdy występują problemy z zaskórnikami?
Zaskórniki to problem estetyczny, z którym da się walczyć za pomocą substancji powszechnie występujących w naturze. Takimi przydatnymi związkami są ww. kwasy kosmetyczne. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się być kwas LHA, czyli lipohydroksylowy. Dzięki swojej większej masie molowej powoli i łagodnie przenika on przez naskórek, a dodatkowo głęboko, dokładnie oczyszcza. Wspomaga on tym samym usuwanie zaskórników, przeciwdziała trądzikowi i wyrównuje koloryt skóry. Ponadto działa delikatniej niż większość kwasów z grupy AHA, w konsekwencji nie wywołuje podrażnienia.
Podobnie leczniczy wpływ wykazują sole cynku, m.in. glukonian i siarczan. Substancje te hamują występowanie wyprysków, a także przyspieszają obumieranie starych komórek oraz powstawanie nowych (apoptoza). Ponadto cynk ułatwia gojenie się ran, usuwa przebarwienia, wygładza zmarszczki. To właśnie dzięki tym właściwościom związki te pokocha każda cera trądzikowa.
Kwas salicylowy na zaskórniki otwarte i zamknięte — czy jest skuteczny?
Kwas salicylowy na twarz to doskonały składnik dla cery ze skłonnościami do występowania zaskórników. Dzięki lipofilowej cząsteczce rozpuszcza się zarówno w alkoholu, jak i tłuszczach, co więcej skutecznie przenika przez skórę oraz dociera do porów. Wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego jest polecany dla osób zmagających się z trądzikiem, pojedynczymi wypryskami czy przetłuszczaniem strefy T.
Kwas salicylowy na zaskórniki dostępny jest w ofercie Lynia w różnych formach. Można go znaleźć m.in. w kremie z kwasem salicylowym 1% lub kupić jako surowiec potrzebny do przygotowania w domu kremów czy toników.
Glinka — sprzymierzeniec w walce z zaskórnikami
Glinka na twarz to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób zmagających się z tłustą cerą. Z tego względu polecana jest także w przypadku skłonności do występowania zaskórników. Składnik ten działa dogłębnie poprzez zahamowanie procesu wydzielania nadmiaru sebum. Ponadto wyciąga też wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się w porach skóry, w wyniku czego po jego zastosowaniu twarz jest niezwykle gładka i oczyszczona. Peelingi z zielonej glinki warto stosować nawet dwa razy w tygodniu.
Jakie inne zabiegi kosmetyczne warto wykonać w przypadku występowania zaskórników?
Domowe zabiegi kosmetyczne mogą nie tylko wspomóc walkę z zaskórnikami, lecz także poprawić wygląd cery. Jednym z takich pielęgnacyjnych rytuałów może być sauna do twarzy, nazywana również „parówką”. Polega ona na nachylaniu się nad miską z gorącą wodą przez ok. 5 min, aby rozszerzyć pory i umożliwić pozbycie się zanieczyszczeń. Inne rozwiązania to m.in. maseczka z ubitego białka jaja lub rozpuszczona w wodzie żelatyna nakładana na zaskórniki jako maseczka peel-off.
Choć może się wydawać, że walka z tym problemem jest trudna do wygrania, odpowiednia pielęgnacja, domowe zabiegi, jak i kosmetyki od Lynia znacznie ją przyspieszą.