Nim dowiesz się, czym jest krem ochronny Lynia SunShield SPF 50+ oraz jak działa, warto na początku przedstawić całe spektrum promieniowania słonecznego oraz jego oddziaływanie na skórę.
W tym artykule dowiesz się czym są promieniowania:
Oraz:
- Jakie są źródła promieniowania?
- Jak szerokie jest spektrum działania kremów SPF
- Czym jest stres oksydacyjny?
- Jak działają nowoczesne filtry fotostabilmne
- Czym są antyoksydanty?
- Jakie substancje nawilżające i łagodzące zawarte są w kultowym kremie Lynia SunShield SPF 50+?
Promieniowanie UVA
Ze wszystkich rodzajów ultrafioletu, który dociera na powierzchnię ziemi, prawie 95% stanowią promienie UVA. Jest to promieniowanie o największej spośród fal ultrafioletowych długości fali (320-400 nm). Co za tym idzie, jego teoretyczna częstotliwość jest mniejsza, jednak z uwagi na natężenie i tak stanowi zagrożenie, o którym warto pamiętać.
Człowiek narażony jest na promieniowanie UVA przez cały rok. W kontakcie ze skórą powoduje ono natychmiastową opaleniznę, która widoczna jest już po krótkim czasie od zaistnienia. Jednak utrzymuje się tylko kilka godzin. Promienie UVA nie wywołują oparzeń słonecznych, przez co pozornie wydawać się mogą mniej groźne. Potrafią jednak uszkodzić włókna kolagenowe zawarte w skórze człowieka, czym powodują jej przedwczesne starzenie się.
Innymi efektami ubocznymi nadmiernej ekspozycji na UVA mogą być:
- stres oksydacyjny
- uszkodzenia naczyń włosowatych
- zaburzenia bariery ochronnej skóry
- uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych
Promieniowanie UVB
Kolejny rodzaj światła ultrafioletowego to promienie UVB. Zakres długości ich fali waha się od 280 do 320 nm. Stanowią zaledwie około 5% docierającego na ziemię promieniowania UV (resztę zatrzymuje warstwa ozonowa w atmosferze), są one jednak bardziej agresywne w oddziaływaniu na organizm człowieka.
To właśnie to promieniowanie jest źródłem opalenizny. Pobudza obecne w skórze melanocyty do produkcji melaniny, substancji, która absorbuje część promieni słonecznych i przy okazji nadaje skórze ciemniejszy odcień. Niestety, prócz tego UVB jest także odpowiedzialne za powstawanie rumienia – czyli zaczerwienienia związanego z rozszerzaniem naczyń krwionośnych – a także oparzeń. Jego oddziaływanie najsilniejsze jest w lecie, pomiędzy g. 10 a 15.
Promieniowanie UVC
Te promienie charakteryzują się najkrótszą falą (200-280 nm), a także największą mocą. Nie przenikają jednak do powierzchni ziemi, ponieważ prawie w całości pochłania je warstwa ozonowa.
Promieniowanie HEV
Promieniowanie to, zwane światłem niebieskim, obejmuje zakres światła widzialnego o wysokiej energii i długości fali 435-500 nm. Emitują je np. ekrany urządzeń elektronicznych.
Promieniowanie HEV wnika do skóry głębiej niż UV, generuje porównywalną ilość wolnych rodników co połączone promieniowanie UVA i UVB, a jego wpływ na skórę obserwowalny będzie w przyszłości. Dlaczego? Wolne rodniki tlenowe generują szereg niekorzystnych dla komórek skóry reakcji, m.in. degradację lipidów, protein, aktywację metaloproteinaz.
Niszczą one włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za właściwe napięcie i jędrność skóry. Proces ich degradacji skutkuje zniekształceniem owalu twarzy oraz jej wiotczeniem. Może to także wywoływać uszkodzenia DNA czy przebarwienia skórne.
Promieniowanie IR
Promienie IR (światło podczerwone), o długości fali 750-1500 nm, są stosunkowo mniej szkodliwe dla skóry, jednak pod warunkiem odpowiedniej jej ochrony.
Grupą szczególnie podatną na ten typ promieniowania są osoby z cerą naczynkową, które powinny używać kremów ochronnych z filtrami IR. Ze względu na rozpowszechnienie się problemów skórnych, problem ten dotyka coraz większej ilości osób. Obecnie prowadzimy badania kremu SunShield pod kątem ochrony przed promieniowaniem IR.
Źródła promieniowania
Głównym źródłem naturalnego promieniowania UV jest słońce. Spośród tych sztucznych należy wymienić solarium, kwarcówki, lampy stosowane w utwardzaniu polimerów, lampy bakteriobójcze i rtęciowe, światła halogenowe, a także niektóre typy laserów.
Promieniowanie HEV także ma dwa typy ze względu na genezę. Naturalne, którego źródłem jest słońce, oraz sztuczne, emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak monitory, tablety czy smartfony.
Ochrona SPF – szerokie spektrum
Szczególnie w sezonie letnim, półki sklepowe uginają się pod ciężarem produktów mających chronić nasze ciało przed promieniowaniem. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku kosmetyki gwarantują długotrwałe i skuteczne działanie. Wykorzystane w nich filtry nie zawsze mają spektrum chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB czy HEV.
Ważne zatem, by przy wybieraniu odpowiedniego kremu ochronnego zwrócić uwagę na współczynnik SPF (np. 20, 30, 50 czy 50+), a także na długość fali, przed którą kosmetyk ma chronić oraz na substancje aktywne, wspomagające jego działanie.
Takimi substancjami są m.in antyoksydanty, które niwelują skutki ekspozycji skóry na promienie słoneczne i inne źródła promieniowania oraz przedłużają ochronne działanie filtrów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed niekorzystnym działaniem promieniowania będzie także odzież z filtrem UPF oraz wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, chroniące tak przed promieniowaniem UV, jak i światłem niebieskim. Te ostatnie szczególnie zalecane są osobom spędzającym dużo czasu przed ekranem monitora.
Wolne rodniki, stres oksydacyjny i antyoksydanty
Stres oksydacyjny to zjawisko polegające na zaburzeniu równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników a zdolnościami antyoksydacyjnymi (przeciwutleniającymi) organizmu. Aktywne formy tlenu powstają podczas każdego zaczerpniętego przez człowieka oddechu. Wyróżniają się nieparzystą liczbą elektronów, co skutkuje tym, że próbują pozyskać brakujący elektron z innych komórek ludzkiego organizmu – niszcząc je w ten sposób. Natomiast wolne rodniki mogą powodować uszkodzenie cząsteczek białek, tłuszczów i DNA, co prowadzi do mutacji komórki lub jej śmierci.
Przeciwutleniacze (antyoksydanty) mają dodatkowy elektron, który oddają wolnym rodnikom. Dzięki temu usuwają ich nadmiar i przywracają tym samym równowagę w organizmie. Stres oksydacyjny powstaje w wyniku braku przeciwutleniaczy lub ich bierności. Efektem jest wówczas nadmiar rodników, które destabilizują komórki i zaburzają pracę organizmu. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest ekspozycja na promieniowanie, które dociera w głąb naszej skóry.
Warto zatem, aby ochrona skóry narażonej na promieniowanie UV oraz HEV oparta była również o substancje o efektywnym działaniu antyoksydacyjnym. Koenzym Q10, witaminy C i E oraz ekstrakt z zielonej herbaty to najskuteczniejsze substancje wspomagające nie tylko działanie filtrów, ale także spowalniające reakcje utleniania w organizmie. Biorą one udział w obronie organizmu przed bakteriami czy wirusami oraz przeciwdziałają namnażaniu wolnych rodników.
Wybierając krem z filtrem warto zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik ochrony spf, ale także na zastosowany rodzaj filtrów, spektrum ochrony oraz substancje wspomagające tj. antyoksydanty. Krem Lynia Sunshield łączy wszystkie te cechy. Jego formuła została stworzona w celu szerokiej ochrony oraz niwelowania skutków ekspozycji skóry na słońce.
Fotostabilne filtry nowej generacji
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (nano). Niezwykle fotostabilny filtr organiczny (chemiczny) nowej generacji, o bardzo szerokim zakresie działania. To połączenie cech filtrów chemicznych i mineralnych. Ze względu na postać mikronizowanego filtru chemicznego, jego działanie jest podwójne: rozprasza i odbija promienie słoneczne (jak filtr mineralny) oraz pochłania energię światła słonecznego (jak filtr chemiczny).
Tris-Biphenyl Triazine (nano) to substancja, która pochłania promieniowanie UV z cząstek stałych. Jej właściwości absorpcyjne i fotostabilność sprawiają, że jest idealnym protektorem w produktach przeciwsłonecznych o wysokim SPF. Ten typ filtru chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i HEV.
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine jest filtrem organicznym o szerokim spektrum ochrony. Efektywnie stabilizuje niestabilne filtry UV. Warto też dodać, że zapobiega długotrwałym uszkodzeniom skóry oraz ma wysoką wydajność przy jednoczesnym niskim stężeniu. Zapobiega negatywnym skutkom nadmiernej ekspozycji na promieniowania UVA oraz UVB.
Ethylhexyl Triazone to niezwykle skuteczny filtr organiczny (chemiczny) UVB o wyjątkowo wysokiej absorpcji. Ze względu na bardzo wysoką chłonność specyfiku, w preparatach ochronnych wymagane są jedynie niewielkie jego stężenia, aby osiągnąć pożądaną wartość SPF. Polarny charakter cząsteczek zapewnia dobry stosunek do keratyny w skórze, dzięki czemu preparaty, w których Ethylhexel Triazone został zastosowany, są wyjątkowo wodoodporne. Ta właściwość wzmocniona została całkowitą nierozpuszczalnością w wodzie. Filtr UVB nie ulega zmianie nawet w warunkach nadmiernej ekspozycji na światło.
Antyoksydanty
Ekologiczny ekstrakt z zielonej herbaty. Korzystnymi składnikami w ekstrakcie są przede wszystkim polifenole (17-30%), które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i fotoochronnie. Przeciwdziałają szkodliwej ekspozycji na promienie słonecznym i redukują ryzyko wystąpienia rumienia. Ponadto blokują one syntezę enzymów (metaloproteinazów) odpowiedzialnych za zmniejszania ilości kolagenu w skórze właściwej, tym samym hamując proces starzenia. Natomiast wchodzące w skład produktu metyloksantyny odpowiedzialne są za redukcję rozszerzających się naczynek krwionośnych. W znacznym stopniu wpływają na metabolizm tłuszczów. Ekologiczny ekstrakt z zielonej herbaty jest zdolny do całkowitego zatrzymania degradacji kolagenu. Co ma korzystny wpływ na zachowanie elastycznej skóry i zdrowego wyglądu.
Witamina E powszechnie uznawana jest za „eliksir młodości”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem biorąc pod uwagę, że przyczynia się ona do hamowania procesów starzenia się komórek. A także bierze udział w zaopatrywaniu organizmu w tlen. Ponadto przyspiesza leczenie oparzeń, wygładza i uelastycznia blizny na skórze. Zatrzymuje dopływ promieniowania słonecznego, chroniąc przed nim warstwę ochronną naskórka, oraz wpływa na wzrost jego miękkości i elastyczności.
Substancje nawilżające
HydrofenceTM to naturalny, aktywny składnik, nawilżający i wzmacniający barierę skóry. Oparty został na nowej, hydrokoloidalnej matrycy z amylopektyny z ryżu, zawierającej bogatą w wapń frakcję ekstrahowaną z algi Lithothamnium Calcareum. Kompleks ten nie tylko nawilża naskórek, ale także zapobiega nadmiernej utracie wody przez organizm. Stymuluje procesy skóry ukierunkowane na utrzymania wysokiego poziomu nawilżenia nawet do 120 godzin po aplikacji. Wzmacnia barierę skórną, przywraca jej zdolność produkcji własnych ceramidów.
Substancje łagodzące
DermasoothTM to substancja aktywna, do jej składników zaliczają się tulsi, ostropest oraz aktywna frakcja algi Enteromorpha Compressa. Stworzona została w celu złagodzenia i regeneracji skóry podrażnionej lub uszkodzonej w wyniku działań czynników zewnętrznych. Dzięki zawartości morskich pentasacharydów (MPS), kompleks ten chroni skórę przed redukcją kolagenu, jednocześnie zwiększa jego syntezę. Jeszcze jedną zaletą tego serum jest redukcja zaczerwienień i podrażnień.
D-pantenol wnika bardzo głęboko w skórę, poprawia stan jej nawilżenia, ujędrnia i dodatkowo ją nadaje jej elastyczności. Łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne, a także regeneruje zniszczony naskórek i przyspiesza proces gojenia się ran.
Stosowanie kremów ochronnych poza domem (np. na plażę czy wypad w góry) oraz ich często niska fotostabilność wiążą się z tym, że niektóre filtry mogą niwelować skuteczność działania preparatów. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na higieniczne opakowanie airless z certyfikatem ECOCERT. Z grubą, nieprzepuszczającą światła ścianką, oraz na nowoczesne i fotostabilne filtry absorbujące promieniowanie UV.
Nasza porada:
Bardzo ważne podczas stosowania kremów z SPF jest prawidłowe oczyszczanie twarzy. W tym celu idealnie sprawdzi się olejek hydrofilowy oraz nawilżająca pianka myjąca.