/
Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Witamina C w kosmetyce — jak można ją wykorzystać?

witamina-c.jpg

Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy znajduje zastosowanie w kosmetyce już od wielu lat. Uznaje się ją za witaminę młodości, gdyż wykazuje silne antyoksydacyjne działanie. Na jej ilość w organizmie wpływa wiele czynników, dlatego, aby utrzymać stabilny poziom, warto przyjmować ją wraz z pożywieniem oraz suplementować —  szczególnie w okresie obniżonej odporności.

Witamina C na twarz to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zauważają u siebie niedoskonałości cery oraz w sytuacji, gdy skóra potrzebuje jedynie odżywienia bądź regeneracji. Dzięki stosowaniu kosmetyków z tym składnikiem zyskuje ona młodszy wygląd, zmarszczki się spłycają, przebarwienia są mniej widoczne, zmniejsza się rumień.

Witamina C — dlaczego jest tak ważna?

Kwas askorbinowy jest niezwykle istotny m.in. z uwagi na swoje działanie redukujące ilość wolnych rodników w organizmie człowieka. Te związki stanowią reaktywne formy tlenu, które wytwarzają się jako wynik procesów zachodzących w organizmie.

Namnażają się wskutek złej diety, nadmiaru stresu, funkcjonowania w zanieczyszczonym środowisku, nałogów. Kwas askorbinowy na twarz wykazuje natomiast antyoksydacyjne działanie, dzięki czemu pomaga zmniejszyć ilość wolnych rodników i gwarantuje zachowanie równowagi między nimi a przeciwutleniaczami.

Witamina C — jak działa?

Witamina-c.jpg

Aby zrozumieć, dlaczego tak istotne jest dostarczanie do organizmu opisywanej substancji, należy poznać, jakimi właściwościami charakteryzuje się witamina C. Jeden z zauważalnych efektów jej stosowania stanowi uszczelnienie naczyń krwionośnych. To działanie na skórę jest możliwe dzięki oddziaływaniu witaminy C na syntezę kolagenu typu I i III. Te substancje są jednym z najważniejszych składników skóry człowieka. Trzeba też pamiętać, iż samo stosowanie kolagenu od zewnątrz nie wystarcza, aby pobudzić jego wydzielanie wewnątrz.

Swoją budową kolagen przypomina warkocz spleciony z trzech łańcuchów białkowych. Funkcjonuje prawidłowo do momentu, gdy pasma są ze sobą ściśle skręcone. Z czasem ta struktura staje się coraz mniej spójna i w efekcie pojawiają się zmarszczki oraz osłabienie kości i stawów.

Witamina C pomaga na nowo zacieśnić warkocz, odbudować poszczególne pasma. Oczywiście w bardziej dojrzałym wieku jest to coraz trudniejsze —  organizm traci coraz więcej kolagenu. Obecność witaminy C w organizmie pozostaje więc niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania.  Ponadto witamina C ma działanie redukujące przebarwienia. Hamowanie melanogenezy znajduje zastosowanie także w rozjaśnianiu plam pojawiających się u ludzi ze skórą dojrzałą lub o nierównej pigmentacji spowodowanej przez choroby.

W połączeniu z produktami, takimi jak kremy SPF, zapobiega powstawaniu śladów powstałych w wyniku ekspozycji skóry na słońce. W przypadku stosowania jej latem należy mieć na uwadze, aby kosmetyków z zawartością tego składnika nie używać bezpośrednio po opalaniu, gdyż skóra może być wtedy bardziej skłonna do podrażnień.

Niestabilność kwasu askorbinowego — co oznacza?

W kosmetologii często stosuje się podział na 3 formy witaminy C: stabilną rozpuszczalną w wodzie, stabilną rozpuszczalną w olejach i niestabilną. Trzecia z wymienionych obejmuje właśnie kwas L-askorbinowy. Niestabilność oznacza, że substancja narażona jest na oddziaływanie wielu czynników zewnętrznych. Pod ich negatywnym wpływem witamina C traci swoje cenne właściwości, dlatego trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki, aby była skuteczna. Z uwagi na to stosuje się ją jako surowiec do wytwarzania kosmetyków z bardzo krótkim terminem ważności, takich jak np. serum rozjaśniająco-wybielające. Nie powinno się stosować jej w formulacjach kosmetycznych przed wcześniejszym jej ustabilizowaniem.

Stabilne alternatywy kwasu askorbinowego

W ofercie sklepu e-naturalne stabilną witaminę C można znaleźć pod postacią 3-O-Ethyl Ascorbic Acid. Jest sprzedawana jako surowiec, jednak już niedługo do sprzedaży trafi w formie ampułek.

Innym rozwiązaniem jest także stabilna witamina C rozpuszczalna w olejach. Tę substancję Lynia stosuje w takich produktach jak olejek z wit. C 5%, serum witaminowe A, C, E z olejem z wiśni oraz skwalanem czy olejek wspomagający rozjaśnianie przebarwień z kwasem alfa-liponowym 3% i witaminą C.

Kwas askorbinowy — z czym łączyć?

Witamina C pobudza produkcję kolagenu i zapewnia młody wygląd skóry przez wiele lat. Aby jednak wesprzeć jej działanie, warto stosować inne substancje o podobnych właściwościach. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki do twarzy bogate w komórki macierzyste z róży lub jabłka obecne w kremie anti-aging z koenzymem Q10, kwasem hialuronowym oraz wąkrotą azjatycką.

Dla poprawy nawilżenia skóry pomocne będą ceramidy lub peptydy, które niebawem znajdą się w ofercie Lynia w formie ampułek. Doskonałe mogą okazać się także Renew Rose Face Serum i inne produkty z tej linii np. różany booster czy krem.

Aby dodatkowo pobudzić syntezę kolagenu, warto stosować również niacynamid. Trzeba jednak pamiętać, że każda substancja stosowana w nadmiarze może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. To dlatego tak istotne jest używanie produktów według zaleceń producenta.

Poprzednie wpisy