Oferowany przez nas retinol poprzez stymulowanie kwasu hialuronowego w fibroblastach, działa silnie nawilżająco, zapobiega powstawaniu zmarszczek, oraz działa lekko złuszczająco i rewitalizująco. Dzięki procesowi uwodornienia, jest bardzo stabilną formą tej witaminy. Retinol ma zastosowanie zarówno w produktach dla skóry dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia się jak i młodej, trądzikowej oraz atopowej.
Czym jest Retinol?
W przeciwieństwie do beta karotenu, który jest prowitaminą A oraz Bakuchiolu, który jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, Retinol jest podstawową i najsilniejszą formą witaminy A. Inaczej niż w/w substancje, które są antyoksydantami RETINOL wykazuje silne i udowodnione działanie: przeciwstarzeniowe, rozjaśniające, złuszczające, pobudzające produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu ( zarówno włókien typu VII jak i kolagenu typu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry) dotleniające i odżywiające (Wspomaganie powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze) oczyszczające regulujące sebum.
Retinol – jak działa?
Stymulacja odnowy komórek.
Stosowanie retinolu w pielęgnacji naszej skóry sprzyja pogrubieniu naskórka poprzez rozwój komórek – naskórek ponownie staje się grubszy. Działa głęboko i skutecznie przeciwdziałając starzeniu się skóry. Wypełnia zmarszczki od wewnątrz sprawiając, że od zewnątrz stają się mniej widoczne.
Normalizacja procesu dojrzewania komórek naskórka.
Prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, przyspieszając proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych.
Działanie rozjaśniające plamy i przebarwieniami słonecznymi i hormonalne.
Mechanizm ich działania rozjaśniającego polega zarówno na przyspieszaniu złuszczania jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe, pobudzenie melanosomy, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.
Działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe.
Polega ono na zjawiskach zachodzących w skórze właściwej. Dochodzi do tworzenia się na nowo kolagenu, zarówno włókien typu VII wzmacniających strefę przylegania skórno-naskórkowego, jak i kolagenu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania).
Wspomaganie powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne.
Witamina A to skuteczna substancja wspomagająca walkę z trądzikiem oraz pielęgnująca skórę tłustą i atopową. Reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tendencje do powstawania zaskórników oraz przyspiesza proces gojenia. Właściwości nawilżające retinolu czynią go produktem odpowiednim także do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się oraz z trądzikiem różowawym.
Jakie są formy Retinolu?
Czysty RETINOL, mimo iż skuteczny, jest mało stabilny. Powoduje podrażnienia, a kosmetyki z jego udziałem mogą być narażone na działanie tlenu oraz światła, które destabilizują tą substancję w formulacji. W kosmetyce najczęściej stosowaną, lecz słabszą formą retinolu jest m.in. Retinyl Palmitate/Retinyl Acetate, zwany również „preretinolem” która mimo, iż uważana jest za bardziej łagodną, przemienia się w retinol dopiero po aplikacji kosmetyku na skórę. Stworzenie tej formy miało na celu m.in. zmniejszenie ceny surowca oraz minimalizację podrażnień podczas stosowania czystego retinolu w produktach kosmetycznych. Stosuje się ją najczęściej w produktach aptecznych (kremy i maści do codziennego stosowania).
Retinol od e-naturalne
Nasza substancja aktywna zawiera 10% CZYSTEGO RETINOLU (Hydrogenated Retinol; Caprylic/Capric Triglyceride) jednak dzięki innowacyjnemu procesowi uwodornienia posiada on mniejszą tendencję do podrażnień przy jednoczesnej niezmienionej skuteczności. Szczególną cechą naszego RETINOLU jest jego stabilność (odporność na światło, wysoką temperaturę oraz utlenianie).
Ta forma witaminy A daje:
– możliwość tworzenia bardzo silnych i skutecznych kosmetyków z retinolem
– brak obaw o przechowywanie kosmetyku czy stabilność retinolu w formulacji,
– jednoczesne skuteczne działanie bez podrażnień, także w wyższych stężeniach, co daje możliwość wprowadzenia kuracji także u osób z cerą wrażliwą.
Retinol – ile kosztuje?
Czysty RETINOL jest jedną z najdroższych substancji aktywnych na rynku kosmetycznym. Jego ceny sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro za kilogram. Dlatego ceny kosmetyków z RETINOLEM odbiegają od cen kosmetyków z innymi substancjami aktywnymi. Dlatego wielu producentów decyduje się na jego tańsze formy lub rynkowe zamienniki lub też stosuje niższe stężenia tej substancji w swoich produktach.
Retinol – stężenia w kosmetyce
Od 1% do 3% naszej substancji (0,1% – 0,3% czystego retinolu) – działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe – jest to optymalne stężenie do codziennej pielęgnacji przez cały rok. Skóra jest ciągle poddawana stymulacji retinolem i może nie być potrzeby przechodzenia na wyższe stężenia.
W przypadku potrzeby krótkotrwałej i intensywnej terapii proponujemy stosowanie stężenia od 0,7% do 1% czystego retinolu.
UWAGA! 1% CZYSTEGO RETINOLU JEST MAKSYMALNYM DOPUSZCZALNYM STĘŻENIEM TEJ SUBSTANCJI W KOSMETYKACH DO DOMOWEGO STOSOWANIA.
Retinol z innymi substancjami
Witamina C, Kwas ferulowy, Niacynamid. Warto do kuracji włączać produkty intensywnie nawilżające.
Retinol – jakie są przeciwskazania?
Produkty z retinolem nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
Zalecana ochrona z wysokim SPF.
Retinol – jak zacząć?
Retinol użyty w formulacjach nie powinien powodować podrażnień, jednak każdą skórę należy przyzwyczajać do tak silnej substancji aktywnej, stosując produkty o coraz wyższym stężeniu.
KROK 1
Kremy, sera lub olejki o stężeniu do 0,3% czystego retinolu – stosowania w codziennej pielęgnacji przez cały rok. OCHRONA SPF.
KROK 2
Kremy z retinolem 0,5% – stosowanie w codziennej pielęgnacji. OCHRONA SPF.
KROK 3
Krem z retinolem 0,7% – stosowanie po wcześniejszym przygotowaniu skóry do wyższych stężeń retinolu. Polecamy do stosowaniu w regeneracji skór dojrzałych, wymagających kuracji. Stosować w sezonie jesienno zimowym. OCHRONA SPF.
KROK 4
Krem z retinolem 1% – tylko w przypadku wcześniejszego przyzwyczajenia skóry do stosowania tego składnika oraz polecany stosowanie dla skór dojrzałych, wymagających kuracji tak wysokimi stężeniami. Stosować w sezonie jesienno-zimowym. OCHRONA SPF.
Podczas kuracji nie należy eksponować skóry na działanie promieni słonecznych.
Przykładowe receptury:
KREM Z RETINOLEM 0,5%
50g
FAZA A:
- Olej z moreli – 1,5 g
- Cosmedia – 1 g
FAZA B:
- Konserwant naturalny – 0,5 g
- Woda – 40 g
FAZA C:
- Retinol (witamina A) – 2,5 g
- Ekstrakt z ginko biloba – 2 g
- Woda morska – 1 g
- Witamina E – 0,5 g
- Royal DNA peptyd – 1 g
KREM Z RETINOLEM 0,7%
50g
FAZA A:
- Olej z moreli – 1,5 g
- Cosmedia – 1 g
FAZA B:
- Konserwant naturalny – 0,5 g
- Woda – 39 g
FAZA C:
- Retinol (witamina A) – 3,5 g
- Ekstrakt z ginko biloba – 2 g
- Woda morska – 1 g
- Witamina E – 0,5 g
- Royal DNA peptyd – 1 g
KREM Z RETINOLEM 1%
50g
FAZA A:
- Olej z moreli – 1,5 g
- Cosmedia – 1 g
FAZA B:
- Konserwant naturalny – 0,5 g
- Woda – 37,5 g
FAZA C:
- Retinol (witamina A) – 5 g
- Ekstrakt z ginko biloba – 2 g
- Woda morska – 1 g
- Witamina E – 0,5 g
- Royal DNA peptyd – 1 g
Wykonanie:
- Sprawdzenie kompletności otrzymanego zestawu oraz przygotowanie dodatkowych składników (woda demineralizowana/destylowana).
- Przygotowanie stanowiska pracy z zachowaniem podstawowych zasad higieny.
- Przygotowujemy 2 naczynia (zlewki, szklanki) na poszczególne fazy A i B.
- Do pierwszej zlewki wlewamy składniki FAZY A a do drugiej składniki FAZY B. Zawartość zlewki z FAZĄ B delikatnie podgrzewamy np. w łaźni wodnej lub pod strumieniem ciepłej wody, mieszając do rozpuszczenia się konserwantu. (temp. nie wyższa niż 40 st. C)
- Następnie wodę z rozpuszczonym konserwantem wlewamy do zlewki z FAZĄ A po czym całość intensywnie mieszamy do połączenia się składników i otrzymania jednolitego kremu. Do połączenia składników wystarczy użyć szpatułki drewnianej zawartej w zestawie. Nie ma konieczności używania mieszadeł. Po około 3 minutach mieszania otrzymujemy jednolitą, jedwabistą masę.
- Do otrzymanego kremu dodajemy po kolei składniki z FAZY C pamiętając, aby po każdym dodaniu składnika całość dokładnie wymieszać.
- Krem przekładamy do słoiczka.
- Krem jest gotowy do użycia.
Przechowywanie:
Serum można przechowywać w temperaturze pokojowej do 21 °C, zaleca się jednak w lodówce.
DIY dla początkujących – zestawy na bazie kremowej A
Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z własnoręcznie wykonywanymi kosmetykami mamy propozycję gotowych zestawów, które zawierają dokładnie odmierzone składniki, opakowania oraz akcesoria. Zestawy są niezwykle proste do wykonania, a ich receptury oparte są na bazie kremowej, do której należy jedynie wlać załączone składniki, wymieszać i przełożyć gotowy krem do opakowania.