/
Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Profesjonalne kwasy kosmetyczne — wsparcie każdego typu skóry

kwasy-kosmetyczne.jpg

Profesjonalne kwasy kosmetyczne i ich zastosowanie

Kwasy kosmetyczne to związki chemiczne o szerokim zastosowaniu w kosmetologii. Dzięki tym substancjom można osiągnąć efekt odmłodzonej, ożywionej skóry, a także zredukować ilość zmarszczek czy zmian powodujących nieprzyjemne objawy. Profesjonalne kwasy kosmetyczne wykorzystywane są również w gabinetach dermatologicznych w celu zmniejszenia podrażnień. Ich działanie wspomaga też walkę z chorobami skóry, m.in. z trądzikiem.


Rodzaje kwasów kosmetycznych

Aby zrozumieć działanie tych substancji, na początku warto poznać grupy, na jakie dzielą się kwasy kosmetyczne. Rodzaje różnią się pod wieloma względami, m.in. w kwestiach budowy, zastosowania i właściwości. Wyróżnia się trzy główne substancje, czyli α-hydroksykwasy (AHA), β-hydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA).

Charakterystyka kwasów kosmetycznych AHA, PHA i BHA

Kwasy kosmetyczne, w zależności od działania i zastosowania, mogą złuszczać naskórek, usuwać zmiany, blizny potrądzikowe, odblokowywać pory czy stymulować produkcję elastyny oraz kolagenu. To dzięki nim skóra absorbuje więcej składników odżywczych i minerałów.

Kwas AHA to kwas owocowy. Wykorzystywany jest w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych, jednak może być też stosowany w domu jako składnik kosmetyków DIY. Najpopularniejsze z nich to m.in. kwas migdałowykwas mlekowykwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas winowy.

Przykładowo: kwas glikolowy dzięki cząsteczce większej od cząsteczki wody potrafi wnikać w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu złuszcza naskórek i sprawdza się w redukcji zmarszczek. Niezależnie od tego, czy powodem ich wystąpienia jest zbyt częste, intensywne opalanie, czy też starzenie się cery, substancja wyraźnie uelastycznia i napina skórę.

Kwas PHA należy do najdelikatniejszych dostępnych kwasów — zwykle nie wywołuje podrażnień ani nie uczula. Ten związek szczególnie poleca się posiadaczom wrażliwej, delikatnej skóry. Najczęściej stosowane kwasy PHA to m.in. glukonolakton i kwas laktobionowy.

Przykładowo: kwas laktobionowy ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Zawdzięcza to obecności cząsteczki galaktozy. Związek ten zmiękcza oraz wygładza naskórek, łagodzi zaczerwienienia, a także zwiększa barierę ochronną. Dodatkowo przyspiesza procesy gojenia, dlatego sprawdza się w przypadku skóry skłonnej do podrażnień.

Kwas BHA rozpuszcza kreatynę wchodzącą w skład skóry. Oznacza to, iż poluźnia komórki, dzięki czemu martwy naskórek się złuszcza. Oprócz tego związek ten oddziałuje na pory, a co za tym idzie — wspomaga walkę z zaskórnikami. Najpopularniejszym kwasem BHA jest kwas salicylowy pozyskiwany z kory wierzby lub brzozy.

Kto może stosować kwasy kosmetyczne?

Choć kwasy kosmetyczne mają wiele leczniczych dla cery właściwości, istnieją jednak przeciwwskazania do ich stosowania. W przypadku grupy PHA jest ich mniej — substancje te nie podrażniają aż tak mocno, jak pozostałe. Zarówno kwas szikimowy, jak i kwas migdałowy nie może być stosowany w przypadku występowania poważnych stanów zapalnych czy wyraźnych uszkodzeń tkanek. 

Jak stosować kwasy kosmetyczne? 

Oczyszczanie skóry twarzy zawsze powinno być przemyślane i dopasowane do potrzeb cery. Kosmetyki takie jak serum, peeling czy żel do mycia z kwasami można stosować codziennie, jednak wszelkie zabiegi złuszczające należy wykonywać maksymalnie raz w tygodniu. Warto również zwrócić uwagę na związki, które stosuje się latem, ponieważ nie fotouczulają — są to m.in. kwas migdałowy, kwas azelainowy, kwas szikimowy, kwas fitowy, kwas jabłkowy. 

Zbyt częste zabiegi, golenie czy opalanie mogą doprowadzić do wystąpienia podrażnień ciała. W przypadku, kiedy do tego dojdzie, warto zdecydować się na delikatne kosmetyki zawierające kwasy kosmetyczne od marki Lynia lub zestawy do wykonania tj. zestaw: Tonik łagodzący, który dzięki zawartości kwasu L-mlekowego to doskonałe ukojenie dla zmęczonej skóry.

kwasy-kosmetyczne-maska.jpg
kwasy.jpg
Zestaw DIY „Tonik łagodzący do ciała”

Poprzednie wpisy

Cera sucha bez tajemnic cz. II

Pielęgnacja cery suchej opiera się przede wszystkim na nawilżeniu oraz dogłębnej regeneracji. Czy wiesz, jak dobrać odpowiednie