/
Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Kwas mlekowy w kosmetyce — jak działa i kto powinien go stosować?

kwas-mlekowy.jpg

Kwas mlekowy od lat znajduje zastosowanie między innymi w kosmetyce. Naturalnie występuje nie tylko w mleku, ale i żurach, kiszonkach czy jogurtach. Jest ceniony za swoje właściwości oraz łagodne działanie potwierdzone badaniami. Jak go stosować, aby szybko zauważyć efekty? Czy nadaje się do każdego typu cery?

Kwas mlekowy — jakie ma właściwości?

Kwas mlekowy należy do grupy kwasów AHA, czyli alfa-hydroksylowych; stosowany w różnego rodzaju produktach kosmetycznych do twarzy lub włosów. Głównie ze względu na właściwości złuszczające, rozjaśniające, a ponadto nawilżające. Jest popularnym składnikiem produktów takich jak:

  • peelingi — ponieważ pomaga w usuwaniu martwych komórek skóry i stymuluje produkcję nowych,
  • kremy i serum — działa bowiem jako delikatny środek złuszczający, a także jako humektant, dzięki czemu zwiększa poziom nawilżenia skóry,
  • kosmetyki do pielęgnacji stóp,
  • kosmetyki przeciwzmarszczkowe — wygładza linie drobnych zmarszczek, dodatkowo uelastyczniając i odmładzając skórę,
  • dermokosmetyki.

W ofercie E-naturalne dostępny jest kwas L-mlekowy 80%, wykorzystany również do tworzenia receptur. Dzięki jego zawartości w kosmetyku możliwe jest wyrównanie pH skóry, odblokowanie porów, a nawet zahamowanie rogowacenia. Ponadto substancja ta wykazuje działanie antybakteryjne. W związku z czym zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się ognisk zapalnych w przypadku cery trądzikowej i problematycznej. To jednak nie wszystko — kwas ten podnosi także poziom glikozaminoglikanów. Są to związki chemiczne wchłaniające wodę oraz utrzymujące ją na odpowiednim poziomie w głębokich warstwach skóry.

Kto powinien sięgnąć po kwas mlekowy?

Kwas mlekowy — jako jedna z nielicznych substancji z grupy AHA — może być stosowany prawie w każdym przypadku. W szczególności polecany jest jednak osobom z cerą problematyczną bądź ze skłonnościami do występowania trądziku, wyprysków czy zaskórników. Substancja ta działa bowiem kojąco na skórę, a dodatkowo łagodzi też podrażnienia i zaczerwienienia. Oprócz tego przyspiesza procesy regeneracji naskórka po przebytych stanach zapalnych.

Co ciekawe, kwas mlekowy, pomimo tak wielu zastosowań oraz wysokiej, potwierdzonej wieloma badaniami skuteczności działania, jest łagodny, dlatego warto się na niego zdecydować, gdy inne kwasy zawiodły lub wywołały nieprzyjemne dolegliwości. Jego regularne stosowanie skutkuje zmniejszeniem widoczności plam lub przebarwień, a także ujednoliceniem kolorytu cery.

Należy pamiętać, że choć przeciwwskazania do stosowania tego kwasu są rzadkością, przed pierwszym użyciem zawsze dobrze jest skonsultować się z dermatologiem. To szczególnie ważne, gdy w międzyczasie stosowana jest farmakoterapia wspomagająca walkę m.in. z rozległym trądzikiem.

Jak stosować kwas mlekowy, by poprawić wygląd cery?

Częstotliwość stosowania kwasu mlekowego w celu poprawy wyglądu cery zależy przede wszystkim od jego stężenia. Substancję tę można jednak aplikować na kilka sposobów:

  • jako tonik lub płyn micelarny — aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, produkt zawierający opisywany kwas dobrze jest stosować każdego dnia po oczyszczeniu skóry. Taka rutyna umożliwia usunięcie zanieczyszczeń, a co za tym idzie — przygotowanie skóry do kolejnych etapów pielęgnacji (np. do nałożenia intensywnie nawilżającego kremu lub oleju),
  • jako serum — w tej postaci kwas mlekowy dociera do głębszych warstw skóry, redukując zmarszczki, przebarwienia, a także wyrównując koloryt. Pielęgnację zaleca się jednak rozpocząć od dwóch łagodnych zabiegów tygodniowo (najlepiej wieczorem), by uniknąć podrażnień. Po dwóch tygodniach można już stopniowo zwiększać zarówno częstotliwość aplikacji, jak i stężenie,
  • jako peeling chemiczny raz na tydzień lub dwa, kończąc całą pielęgnację głębokim nawilżeniem.

Kwas mlekowy — przeciwwskazania do stosowania

Podobnie jak każda inna substancja stosowana w kosmetyce, może wywoływać podrażnienia. Aby uniknąć komplikacji, warto zapoznać się z najważniejszymi przeciwwskazaniami do jego stosowania. Są to między innymi:

  • głębokie uszkodzenia skóry,
  • stosowanie kwasów BHA w tej samej rutynie,
  • wystawianie miejsc pokrytych preparatem na oddziaływanie promieni słonecznych,
  • nadwrażliwość lub alergia na kwas mlekowy,
  • ciąża lub karmienie piersią — choć badania nie wykazały negatywnego wpływu stosowania kwasu na przebieg ciąży, w tym przypadku przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli po nałożeniu kosmetyku z kwasem mlekowym pojawią się podrażnienia lub wystąpi reakcja uczuleniowa, należy przerwać stosowanie i niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.

Kwas mlekowy jako jedna z głównych składowych naturalnego czynnika nawilżającego występuje w skórze, jednak czasem jego ilość jest niewystarczająca. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowy produkt lub samodzielnie przygotować krem bądź serum, kierując się sprawdzonymi recepturami E-naturalne. Już po dwóch tygodniach regularnego stosowania skóra będzie bardziej nawilżona i odżywiona.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe