Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Pielęgnacja skóry pod oczami

pod-oczy.jpg

Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna. Jej grubość to zaledwie 0,5 mm, podczas gdy na reszcie twarzy wynosi ona ok. 4 mm. Co więcej, zwykle to właśnie w tym miejscu w pierwszej kolejności można zauważyć pierwsze objawy starzenia się, takie jak zmarszczki, nieestetyczne cienie, „worki” oraz opuchlizny. Można jednak zapobiegać ich powstawaniu, a gdy już istnieją — zmniejszać ich widoczność. W procesie tym pomoże odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry pod oczami oraz zdrowy styl życia.

Co powoduje zmarszczki mimiczne pod oczami?

Na pojawienie się pierwszej zmarszczki pod oczami wpływa wiele współdziałających ze sobą czynników. Należą do nich m.in. predyspozycje genetyczne, oddziaływania środowiskowe oraz styl życia. Pierwszych z nich niestety nie da się zmienić, kolejne pozycje da się jednak w pewnym stopniu modyfikować, aby opóźniać procesy starzenia. 

Zbyt mała ilość snu i wypijanej wody, permanentne przemęczenie, długi czas spędzany przed ekranami urządzeń elektronicznych, palenie tytoniu i innych używek, nieprawidłowy demakijaż oraz nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji to najwięksi wrogowie w walce o zdrową, piękną skórę pod oczami. W celu ograniczenia powstawania nowych zmarszczek mimicznych zaleca się minimalizowanie udziału tych czynników w codziennym życiu.

Kosmetyki na zmarszczki pod oczami

W pielęgnacji starzejącej się skóry pod oczami najważniejsze są trzy procesy: nawilżanie, regenerowanie oraz liftingowanie. Można je przyspieszyć poprzez używanie stworzonych do tego celu kosmetyków. Krem Multi Hydration Eye Cream jest bogaty w liczne składniki aktywne, które skutecznie nawilżają i wygładzają obszary pod okiem. Żel Eye-up Lift Gel, dzięki swojej unikalnej kompozycji substancji czynnych, zapewnia naturalny lifting oraz ukojenie. Z kolei bogata formuła kremu Multi Repair Eye Cream intensywnie regeneruje i napina obszar pod oczami. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto stosować powyższe produkty naprzemiennie, zapewniając w ten sposób skórze balans dostarczanych substancji aktywnych.

krem-pod-oczy-multi-repair.jpg

Cienie pod oczami — jak się ich pozbyć?

Tak jak w przypadku zmarszczek, najważniejszy jest zdrowy styl życia. To jednak nie wszystko. Aby zmaksymalizować szanse na pozbycie się cieni pod oczami, należy zaopatrzyć się w odpowiednie do tego problemu kosmetyki do pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę np. na eliksir z olejem z zielonej kawy i śliwki oraz krem rozjaśniający z kofeiną i witaminą C. Produkty te dobrze ze sobą współdziałają i pomagają w uzyskaniu zdrowej, promiennej cery. 

Jakie substancje aktywne pod oczy?

Na rynku dostępne są różnorodne kosmetyki do pielęgnacji skóry pod oczami. Stojąc przed wyborem idealnych produktów, można zadawać sobie pytanie, jakie składniki powinny one zawierać. Oto najważniejsze substancje aktywne pod oczy wraz z krótkim opisem ich działania.

Kolagen naturalnie nawilża, uelastycznia i zwiększa sprężystość skóry. Świetnie sprawdza się do skóry starzejącej się, zmęczonej oraz przesuszonej.

Kofeina — poprawia krążenie, zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zapobiega powstawaniu obrzęków. Ze względu na swoje właściwości jest używana w produktach likwidujących cienie pod oczami.

Kwas hialuronowy — wiążę wodę w naskórku, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmarszczek, uelastycznia, dodaje skórze sprężystości, chroni ją przed wysychaniem i wzmacnia jej właściwości ochronne. Dobrze sprawdza się w celu ujędrnienia i zliftingowania obszaru pod oczami.

Witamina C — niweluje płytkie zmarszczki, rozjaśnia oraz regeneruje skórę pod oczami. Składnik ten znajduje się m.in. w produktach, których zadaniem jest usuwanie cieni pod oczami.

Witamina E — bierze udział w procesach spowalniających starzenie się komórek. Tzw. esencja młodości skutecznie wygładza i uelastycznia skórę, nadając jej młodzieńczy wygląd. 

Ceramidy– zwane też cementem międzykomórkowym, poprawiają nawilżenie, regenerują oraz umożliwiają wchłanianie substancji aktywnych w głębokich warstwach skóry. Dobrze sprawdzają się w kosmetykach do skóry suchej, wrażliwej, potrzebującej regeneracji, a także uszkodzonej po zabiegach kosmetycznych.

Olej ze śliwki — nawilża, ujędrnia i zmiękcza skórę. Dzięki jego zastosowaniu kosmetyki pozostawiają obszar pod oczami jedwabiście gładki i miękki.

Olej z zielonej kawy — zmiękcza, wygłasza i poprawia stopień nawilżenia. Nadaje się szczególnie do skóry dojrzałej, uszkodzonej oraz skłonnej do podrażnień.

Olej z pestek dzikiej róży — działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i regenerująco. Wyraźnie łagodzi i poprawia koloryt cery.

Ekstrakt z liści czerwonego wina  — spowalnia procesy starzenia się komórek, zmiękcza i wygładza skórę, redukując przy tym drobne zmarszczki.

Neuropeptydy

Nazywane bezinwazyjnym botoksem, neuropeptydy, to drogocenny składnik, który możesz wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Neuropeptydy hamują skurcze fibroblastów- To sprawia, że komórki pracują mniej intensywnie, a zmarszczki są mniej widoczne. Dzięki neuropeptydom zmarszczki mimiczne stają się mniejsze lub zlikwidowane.

Na szczególną uwagę zasługuje neuropeptyd o nazwie Syn®-Ake. Ten syntetyczny peptyd zbudowany jest z trzech aminokwasów o budowie zbliżonej do składnika jadu żmii Tropidolaemus Wagleri. Jest odwracalnym antagonistą mięśniowych receptorów nikotynowych dla acetylocholiny. Po przyłączeniu się do receptora blokuje napływ jonów sodowych do komórki, uniemożliwiając jej skurcz mięśnia. Efektem stosowania tej substancji jest wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Posumowanie

Aby zachować zdrowy, młodzieńczy wygląd skóry, warto zadbać o zdrowy styl życia, a także dobrać odpowiednią pielęgnację. Skuteczne kosmetyki pod oczy nawilżą, uelastycznią, odżywią i ujędrnią ten obszar. W zależności od zawartości różnych substancji aktywnych mogą mieć również właściwości liftingujące, przeciwobrzękowe oraz rozjaśniające nieestetyczne cienie. 

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe