/
Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Trehaloza – co to jest i jak działają kosmetyki z jej zawartością?

trahaloza.jpg

Budowanie domowej kosmetyczki lub toaletki na podstawie zaawansowanych substancji aktywnych to trend pielęgnacyjny, który wciąż zyskuje na popularności. Już nie trzeba koniecznie udawać się do salonu, aby doświadczyć dobroczynnego wpływu kwasów, peptydów bądź innych wysoko skutecznych składników na własnej skórze. Są dostępne w rozmaitych stężeniach w łatwych do kupienia gotowych kosmetykach, które można znaleźć na rynku. Poszczególne ekstrakty i surowce są także do kupienia w celu samodzielnej realizacji receptur. Niektóre składniki już w nazwie zawierają wskazówkę, do czego mogą się przydać (na przykład rozmaite olejki), inne nie brzmią enigmatycznie jedynie dla specjalistów od chemii. A zatem czym jest trehaloza? Jakie korzyści przynosi stosowanie jej na co dzień i do jakiej cery się nadaje?

Czym jest składnik nazywany trehalozą?

Składnik aktywny o nazwie trehaloza to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy cukrów. Pod względem strukturalnym składa się on z dwóch cząsteczek glukozy połączonych odpowiednim rodzajem wiązania. Można odnaleźć ją w składzie drożdży lub grzybów, a na skalę przemysłową trehalozę pozyskuje się ze skrobi. Spotykana w przyrodzie pełni przede wszystkim funkcję ochronną zabezpieczającą przed utratą cennych składników. Wykorzystuje się ją nie tylko w kosmetyce, lecz także w cukiernictwie oraz w medycynie jako bezpieczny dla zdrowia i wartościowy składnik rozmaitych formuł produktów.

Efekty stosowania trehalozy w pielęgnacji – co dobrego przynosi?

Jakie właściwości ma trehaloza? To naprawdę wyjątkowy składnik o wielu zaletach. W produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy ma na celu przede wszystkim zapobieganie utracie wody poprzez tworzenie nowych wiązań – nawilża i odżywia cerę, sprawiając, że staje się ona bardziej sprężysta oraz gładka. To także silny antyoksydant, który zapobiega szkodliwemu wpływowi promieniowania UV (nie jest jednak samodzielnym skutecznym filtrem przeciwsłonecznym, a jedynie substancją wspomagającą jego działanie). Zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu zapobiega fotostarzeniu skóry. Pełni też funkcję ochronną – nie tylko przed utratą nawilżenia, lecz także przed przedostawaniem się do cery rozmaitych zanieczyszczeń, na przykład powiązanych ze smogiem. Jest to zatem doskonały wybór do codziennej miejskiej pielęgnacji.

Jak używać trehalozy – podpowiedzi i wskazówki

Trehaloza kosmetyczna może być bezpiecznie stosowana na co dzień. Doskonale łączy się z innymi substancjami aktywnymi oraz naturalnymi składnikami stanowiącymi części lub bazę konkretnych produktów. Nie powoduje podrażnienia i świetnie sprawdza się jako antidotum na efekty uboczne stosowania kwasów kosmetycznych bądź retinolu. 

Trehaloza stanowi istotny składnik kompleksu Tri-Solve®, którego stosowanie przynosi cerze bardzo wiele korzyści. To mieszanka substancji bazująca na ceramidach, będących jednym z głównych składników skóry – niemal 50% jej lipidowej zawartości. Tworzą  warstwowe struktury wzmacniające i zagęszczające strukturę cery, sprawiając, że jest ona zdrowsza oraz lepiej się prezentuje. Zawartość trehalozy niweluje uszkodzenia skóry, a także pomaga je odbudowywać. Wnikając wewnątrz naskórka, poprawia jego nawodnienie i dostarcza nawilżenia. To znakomite remedium na podrażnioną, przesuszoną cerę, również pod oczami. Kompleks zazwyczaj stosuje się w stężeniu od 1% do 3%.

krem-z-ceramidami.jpg

Kosmetyki z trehalozą – przyjemność użytkowania i najlepsze efekty

Trehaloza doskonale nadaje się do formulacji o działaniu nawilżającym, odbudowującym oraz regenerującym. Znajduje się między innymi w kremie z ceramidami i peptydami Lynia, który może być świetnym wyborem do codziennej pielęgnacji cery. Kompleksowo nawilża cerę oraz wspomaga jej regenerację, zapewniając efekt zdrowej, promiennej i napiętej cery. Spowalnia proces starzenia, stymulując odnowę naskórka – na przykład po intensywnym złuszczaniu z udziałem substancji kwasowych. To doskonałe ukojenie w przypadku poparzeń słonecznych lub podrażnień powiązanych z innymi składnikami aktywnymi. Trehaloza w połączeniu ze skwalanem kompleksowo wspomaga transport nawodnienia i blokuje ubytek wody. Krem z trehalozą warto nakładać rano oraz wieczorem na oczyszczoną, a także stonizowaną cerę.

Składnik ten można także spotkać lub samodzielnie wykorzystać w produkcji serum nawilżającego oraz maski regenerującej. Dzięki jej zawartości formulacja stanie się łagodniejsza, a składniki aktywne będą miały szansę przeniknąć głębiej w struktury skóry, co zapewni jeszcze lepsze efekty stosowania. Trehalozę polubi szczególnie cera sucha i odwodniona, a także wrażliwa oraz zmagająca się z podrażnieniami. Wbrew wciąż popularnej opinii taki składnik nawilżający to także świetny wybór dla cery trądzikowej i tłustej – pomaga w kontrolowany sposób regulować poziom nawilżenia, nie dopuszczając do przesuszeń. 
Stosowanie trehalozy w kosmetykach to dobra decyzja – nie powoduje ona skutków ubocznych, a właściwe stężenie w połączeniu z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi gwarantuje naprawdę spektakularne efekty.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe