Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Olejowanie włosów

olejowanie-wlosow.jpg

Rozpoczynając świadomą pielęgnację włosów, z pewnością poznasz termin olejowania włosów. To określenie doskonale znane przez włosomaniaczki. Olejowanie włosów polega na nakładaniu na nasze pasma naturalnych, pielęgnacyjnych olejków, które intensywnie odżywiają i nawilżają.

Z tego tekstu dowiesz się:

Olejowanie włosów- zalety

To intensywnie odżywczy zabieg, który polega na nałożeniu na pasma oleju na długości, na określony czas. Tak, aby składniki odżywcze mogły zadziałać dogłębnie, poprawiając strukturę włosa. Naturalne oleje świetnie działają na stan włosów, poprawiając ich kondycję oraz wygląd.

olejowanie-wlosow.jpg

Korzyści z olejowania włosów:

  • zmniejszenie wypadania włosów,
  • ograniczenie wydzielania sebum
  • łagodzenie skóry,
  • pozytywny wpływ na porost włosów
  • nadanie włosom blasku,
  • intensywna regeneracja pasm,
  • wygładzenie końcówek,
  • ułatwienie rozczesywania,
  • przywrócenie sprężystości.

Rodzaje olejowania włosów

Wyróżniamy kilka rodzajów olejowania włosów. Każdy z nich posiada swoje korzyści. Warto dobrać sposób olejowania do preferencji.

Olejowanie na sucho

To dosyć szybka metoda olejowania włosów. Olej należy nanieść na suche, nieumyte, ale wciąż świeże włosy. Następnie delikatnie wmasować w pasma na długości, upiąć w kok, a następnie pozostawić na włosach na określony przez siebie czas- minimum 30 minut. Kok można zawinąć w ręcznik. Po upływie określonego czasu zmyć olej. Ta metoda niezwykle nabłyszcza i odżywia fryzurę. Olej można pozostawić na włosach nawet na całą noc.

Olejowanie na mokro

Na włosy umyte delikatnym szamponem, delikatnie osuszone ręcznikiem z nadmiaru wody, należy nałożyć porcję oleju. Olejować przez minimum 30 minut, jeśli masz czas, możesz olejować pasma przez 2. godziny. Zmyć olej po upływie określonego czasu. Dla wzmocnienia efektu, pasma możesz zawinąć w ręcznik- ciepło sprawi, że olej będzie wchłaniał się jeszcze lepiej.

Olejowanie na mokro w misce

Tzw. olejowanie w rosole, polega na zanurzeniu włosów w misce z ciepłą wodą i olejem. Należy namoczyć pasma na długości, ok. 10 cm od nasady włosów. Po upływie minimum 30. minut zmyć olej.

Olejowanie na podkład

To idealne rozwiązanie dla włosów suchych. Polega na nałożeniu na pasma nawilżającego podkładu, a następnie- oleju dopasowanego do porowatości pasm. Jako podkład można użyć np. miodu lub żelu aloesowego. Tak przygotowane włosy należy olejować przez minimum 30. minut.

Optymalna częstotliwość olejowania włosów-  2. razy w tygodniu.

Zmywanie oleju

Aby zmyć olej, najpierw należy zemulgować go odżywką lub maską. Nałóż wybrany produkt na ok. 20 minut. Następnie, odżywkę wraz z olejem spłucz ciepłą wodą. Po tym etapie umyj włosy i skórę głowy delikatnym szamponem. Ten sposób zapewni dokładne oczyszczenie pasm z pozostałości oleju.

Jak dobrać olej? Porowatość włosów

Aby olejowanie było efektywne, należy wybrać olej odpowiedni do porowatości włosów. Co to oznacza? Porowatość włosów określa stan łusek włosa. Wyróżniamy trzy rodzaje: włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate.

Aby określić typ swoich pasm, zapoznaj się z poniżej opisanymi cechami lub wykonaj prosty test-  zanurz włos w szklance z wodą. Im głębiej się zatopi, tym większa jest porowatość włosów. Kosmyk zatopiony na dnie  będzie wysokoporowaty.  Ten, który zanurzy się do połowy, będzie średnioporowaty, natomiast włos, który utrzyma się na powierzchni wody, będzie niskoporowaty. Pasmo o małym stopniu porowatości nie chłonie wody, dlatego utrzymuje się na powierzchni. W celu określenia porowatości włosów możesz również skonsultować się z trychologiem.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate, ze względu na gładką strukturę  nie chłoną wody. Dlatego  nie są podatne na puszenie czy sterczenie. Włosy o niskiej porowatości są silne i zdrowe. Takie pasma  są proste, gładkie, błyszczące oraz ciężkie. Problem, z którym mogą się zmagać to brak objętości oraz odporność na stylizację Do olejowania włosów niskoporowatych  najlepiej nadają się oleje  o małych cząsteczkach. Cząsteczki takiej wielkości  mogą one wniknąć do wnętrza włosa i odbudować go.

Oleje do włosów niskoporowatych: olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, olej lniany, olej rycynowy, olej słonecznikowy, masło shea, masło kakaowe.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate mają delikatnie rozchylone łuski- mniej, niż włosy wysokoporowate, ale bardziej niż niskoporowate. Mogą mieć skłonność do przetłuszczania się. Dodatkowo może występować problem z ich rozczesywaniem. Włosy średnioporowate są gładkie, ale nie aż tak, jak włosy niskoporowate. Pasma o tej porowatości są podatne  na stylizację. Ponadto mogą się puszyć, lekko kręcić lub falować, być łamliwe i rozdwojone. Włosy średnioporowate schną najdłużej ze wszystkich typów. W pielęgnacji lubią  oleje o średniej wielkości cząsteczek.

Oleje do włosów średnioporowatych: olejek migdałowy, makadamia, sezamowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, z orzechów laskowych, rzepakowy, arachidowy, ryżowy, rokitnikowy.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate mają najbardziej rozchylone łuski. Są zniszczone, szorstkie, matowe. Dodatkowo mają tendencję do puszenia się oraz wypadania. Rozdwojone końcówki to problem, z którym zmagają się posiadaczki tego typu włosów. Często naturalnie kręcone włosy są wysokoporowate. Ta porowatość włosów może być również wynikiem farbowania, rozjaśniania, nieodpowiedniej stylizacji pasm. Włosy wysokoporowate schną szybko i  łatwo się je stylizuje. Do olejowania świetnie  sprawdzają się oleje o dużych cząsteczkach.

Oleje do włosów wysokoporowatych: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej wiesiołkowy, olej bawełniany, olej kukurydziany, olej z pestek winogron.

Regularność to podstawa

Aby móc w pełni korzystać z zalet olejowania włosów, należy postawić na regularność. Dostosuj metodę olejowania do swojej wygody i potrzeb włosów, tak, by zabieg ten sprawiał przyjemność. Podaruj swoim włosom prawdziwe SPA, wybierając oleje dostosowane do ich porowatości. Dzięki regularnemu olejowaniu Twoje włosy staną się odżywione i lśniące.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe