Ten tekst przeczytasz w 7 min.

PH — rola w kosmetykach. PH kwaśne, zasadowe i obojętne

ph.jpg

Czym jest pH? Regulacja pH w kosmetyce

Pojęcie pH zostało wprowadzone w 1909 r. przez duńskiego biochemika, Sorena Sorensena. Jednak co to jest pH? Definicja wskazuje, że to miara stopnia kwasowości roztworów wodnych, określana według skali obejmującej 14 stopni. W przypadku skóry człowieka odczyn może być zarówno kwaśny (pH 0-7), obojętny (pH 7), jak i zasadowy (pH 7-14). Najkorzystniejsze jednak jest pH umiarkowanie kwaśne, czyli wynoszące od 4,5 do 6.

Jak rozpoznać zaburzenia w pH? Zdarza się, że pomimo stosowania produktów takich jak dermokosmetyki do twarzy, kremy na noc i na dzień, olejki czy serum, cera wciąż jest problematyczna. Skóra wykazuje tendencje do przetłuszczania się, wysuszania lub też często przebarwia się oraz łuszczy. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej odczyn jest zbyt kwaśny lub zasadowy. To dlatego tak ważne jest rozpoznanie swojego pH i wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji.

ph.jpg

Dlaczego pH ma duże znaczenie?

Wartości pH różnią się w zależności od płci, wieku, pogody, miejsca zamieszkania, narażenia na stres, stosowanej diety czy poziomu aktywności fizycznej. Istotne są również stosowane w pielęgnacji kosmetyki naturalne oraz dermokosmetyki. Trzeba jednak pamiętać, iż utrzymanie odpowiedniego pH jest wyjątkowo ważne zarówno w przypadku dzieci, jak i osób starszych. Dlaczego?

Naturalny odczyn skóry chroni bowiem mikrobiom, a co za tym idzie — zapewnia prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka. To dzięki odpowiedniemu pH skórę chronią drobnoustroje, które uniemożliwiają wirusom, bakteriom oraz grzybom wniknięcie, a także zasiedlenie jej poszczególnych warstw. Oprócz tego mikrobiom pozwala na szybsze gojenie się ran, neutralizuje stany zapalne i zwalcza podrażnienia.

Oznacza to, iż utrzymanie odpowiedniego poziomu pH przyczynia się do zachowania pięknego wyglądu skóry przez wiele lat. Zaburzenia na tej płaszczyźnie mogą bowiem skutkować powstawaniem zaskórników oraz wyprysków. Oprócz tego częstym problemem u osób z rozregulowanym pH jest występowanie swędzących wysypek i alergii. Dzieje się tak szczególnie w przypadku skóry suchej, która jest szczególnie podatna na różnego rodzaju uczulenia.

ph-skrory.jpg

Skala pH a pielęgnacja skóry

Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie lub natłuszczenie, należy stosować kosmetyki dopasowane do danego pH skóry twarzy. Bardzo istotne jest również używanie ich zgodnie z zaleceniami producenta — szczególnie w przypadku kremów czy toników z kwasami. Dotyczy to nie tylko wysokich stężeń, lecz także niskich. Trzeba pamiętać, że kosmetyki z tymi substancjami nie działają lepiej, jeśli są zbyt często stosowane. Mogą natomiast podrażniać skórę, wysuszać ją lub przetłuszczać.

Należy pamiętać, iż skala pH pomaga określić, jaką pielęgnację należy wdrożyć.

PH zasadowe, czyli osiągające wartości powyżej 7, przejawia się wysuszeniem, zaczerwienieniem i nadwrażliwością skóry. U osób z tym odczynem mogą występować częstsze uczulenia, egzema, wysypki lub przebarwienia. W takim przypadku warto zadbać o odpowiednie nawilżenie, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii czy wirusów wewnątrz warstw skóry.

PH kwaśne, czyli osiągające wartości poniżej 4,5, charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju i potu. Skóra o tym odczynie ma tendencję do przetłuszczania się oraz błyszczenia. Dodatkowo bardzo często występują na niej wypryski lub zaskórniki. Osoby zmagające się z pH kwaśnym powinny dokładnie oczyszczać skórę rano i wieczorem, aby pozbyć się sebum oraz martwego naskórka. W pielęgnacji szczególnie sprawdzają się antybakteryjne toniki, pomagające zauważalnie zmniejszyć widoczność porów.

Skala pH obejmuje również pH obojętne, czyli inaczej neutralne. Z takim odczynem rodzi się każdy człowiek, jednak wraz z biegiem czasu wartości mogą przesuwać się w górę lub w dół. Jest to zależne m.in. od chorób, układu odpornościowego czy genów, ale także od warunków środowiska.

Jak sprawdzać poziom pH?

Podczas wyboru odpowiednich kosmetyków bardzo istotne jest określenie pH skóry. Jak sprawdzić swój odczyn, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków i dodatkowych problemów z cerą? Rozwiązaniem może być wizyta u kosmetologa lub dermatologa, który dysponuje specjalnym sprzętem — pehametrem. Jest to miernik pH, który umożliwia nieinwazyjne określenie odczynu cery poprzez przyłożenie sondy do ciała.

PH skóry można jednak zmierzyć samodzielnie za pomocą dostępnych w internecie narzędzi, takich jak specjalne paski wskaźnikowe pH lub elektroniczne wskaźniki pH.

Poprzednie wpisy

Cera sucha bez tajemnic cz. II

Pielęgnacja cery suchej opiera się przede wszystkim na nawilżeniu oraz dogłębnej regeneracji. Czy wiesz, jak dobrać odpowiednie