Przebarwienia na skórze to powszechny problem, który dotyczy bardzo wielu osób w różnym wieku. Powstają one, gdy nieprawidłowo działają melanocyty — komórki produkujące melaninę, czyli pigment u każdego człowieka. Zdarza się, iż zgromadzają się w jednym miejscu, ponieważ są zbyt aktywne, a co za tym idzie — produkują bardzo wiele opisywanego barwnika.
Niektórym osobom nie są w stanie pomóc żadne preparaty do pielęgnacji ciała ani drogeryjne dermokosmetyki. W takiej sytuacji warto wybrać dermokosmetyki zawierające skuteczne substancje aktywne o udowodnionym działaniu. Są to m.in. Darkout, witamina C oraz różnego rodzaju kwasy.
Kosmetyki Lynia w zależności od swojego składu, mogą działać powierzchniowo lub wpływać na pracę enzymów i barwników, np. na tyrozynazę bądź melaninę. Jest to więc skuteczny sposób pomagający pozbyć się nieestetycznych przebarwień posłonecznych, bądź spowodowanych wiekiem dojrzałym.
Jak tworzą się zmiany skórne?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, przebarwienia, plamy i zmiany skórne na twarzy lub ciele pojawiają się, gdy w organizmie zachodzą zaburzenia pigmentacji. Związane są one właśnie z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny. Nie powstają jednak z dnia na dzień. Jest to zwykle długotrwały proces, podczas którego pewne miejsca na skórze zaczynają się nieregularnie przyciemniać.
Przebarwienia na twarzy mogą przybierać postać maleńkich, ledwie zauważalnych kropeczek bądź też bardzo dużych, widocznych gołym okiem plam o różnych odcieniach. Niezależnie od swojej wielkości, wymagają one jednak stosowania specjalistycznych produktów, aby wyeliminować problem.
Zwykle tego typu zmiany skórne nie są groźne — trzeba jednak pamiętać, iż bardzo ważne jest rozpoznanie przyczyny ich powstawania.
Jakie są rodzaje przebarwień skórnych?
Przebarwienia skórne można podzielić na kilka rodzajów. W zależności od tego, gdzie są umiejscowione, wyróżniamy zmiany skórne, skórno-naskórkowe i naskórkowe. Najłatwiej jest usunąć ostatnie z wymienionych, ponieważ znajdują się w zewnętrznej warstwie skóry.
Rodzaje przebarwień dzielą się dodatkowo na podgrupy — m.in. z uwagi na to, czym są spowodowane. Są to przede wszystkim zmiany o podłożu genetycznym (piegi, plamy w okolicach oczodołów), hormonalnym (ciąża, menopauza, hashimoto), chorobowym (problemy z wątrobą) lub występujące w wyniku stosowanej farmakoterapii (retinol, dziurawiec) bądź powstałe wtórnie (inne czynniki).
Do zmian wtórnych zaliczają się przebarwienia pozapalne, czyli przebarwienia po trądziku, słoneczne, mechaniczne, cieplne oraz chemiczne. Spowodowane mogą być m.in. nadmiernym wpływem temperatury lub promieniowania UV, bodźców chemicznych albo powstać w wyniku urazów.
Pielęgnacja i zapobieganie przebarwieniom skóry
Obecnie istnieje bardzo wiele sposobów, aby walczyć z problemem, jakim są nieestetyczne, widoczne przebarwienia skóry. Często sięga się na przykład po dostępne w aptekach lub drogeriach dermokosmetyki do twarzy z kwasami. Trzeba jednak pamiętać, iż pomagają one zwykle powierzchniowo i mogą nie dotrzeć do głębokich warstw skóry. Dobrym rozwiązaniem na delikatne plamki może być w takiej sytuacji krem rozjaśniający przebarwienia z substancjami aktywnymi i enzymami.
Nie można jednak zapominać, że aby nie dopuścić do powstania zmian, należy odpowiednio pielęgnować ciało. Warto stosować ochronę przeciwsłoneczną z wysokim wskaźnikiem spf, kremy nawilżające i regenerujące, a także wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie. Bardzo ważna jest też dieta bogata w minerały oraz zdrowe tłuszcze.
Zestawy produktów do depigmentacji skóry
Wiele osób zastanawia się, co na przebarwienia twarzy działa skutecznie, a jednocześnie przynosi również inne korzyści dla skóry. Rozwiązaniem, które działa kompleksowo, są produkty marki Lynia — krem do twarzy, pod oczy, a także booster linii Multi Brightening. Kosmetyki z tej serii zawierają substancje o skutecznym, udowodnionym działaniu depigmentującym.
Multi Brightening Face Cream ma w składzie przede wszystkim aktywną substancję Darkout, pozyskiwaną z trawy afrykańskiej, która ujednolica koloryt twarzy. Podobne działanie mają również zawarte w kosmetyku Cywhite G, czy też oleje z rokitnika. Masło mango chroni dodatkowo przed szkodliwym działaniem UV, a dodatkowe komponenty, takie jak ekstrakt z grejpfruta, melona czy ogórka nawilżają cerę oraz spowalniają lub redukują efekty procesów starzenia się skóry. Preparat ten jest przeznaczony do stosowania na każdy typ cery.
Jedną z największych zalet serii Multi Brightening jest fakt, że produkty te mogą być stosowane przez cały rok.
Multi Brightening Face Booster bazuje na działaniu substancji aktywnej, pozyskiwanej z algi brunatnej. Ten komponent ma wpływ na produkcję melaniny, dzięki czemu skutecznie ujednolica koloryt cery. Depigmentacyjnie działanie w omawianym kosmetyku wykazuje również komponent z trawy afrykańskiej oraz olej z rokitnika.
Na przebarwienia na twarzy pozapalne warto sięgnąć po produkty zawierające kwas azelainowy, który hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Leczenie przebarwień odbywa się poprzez hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.
Równie dobrze sprawdzą się produkty zawierająca nowoczesną substancję, jaką jest azeloglicyna. Azeloglicyna używana jest do leczenia zwiększonej pigmentacji skóry wynikającej ze wzrostu aktywności lub nadmiernego działania melanocytów. Jest połączeniem kwasu azelainowego oraz aminokwasu glicyny. Jest łatwiejsza do wprowadzenia w formulacjach, co daje większe możliwości w tworzeniu produktów o lżejszych, wodnych konsystencjach niż w przypadku samego kwasu azelainowego.
Kwas azelainowy to bazowy składnik jednego z kremów naszej marki Lynia, który zawiera aż 7% tej substancji. Azeloglicyna natomiast, ze względu na swoje wszechstronne właściwości, znalazła zastosowanie w serii produktów anti-acne dla cery trądzikowej.